Obrazy i plakaty w domu – jak je stylowo zaaranżować?
Sztuka & design

Obrazy i plakaty w domu – jak je stylowo zaaranżować?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jak odpowiednio rozplanować umieszczenie obrazów, plakatów czy ramek ze zdjęciami na ścianie? W końcu od tego zależy wykończenie całego pomieszczenia! Warto więc poznać kilka cennych wskazówek, które z pewnością ułatwią to zadanie. W dzisiejszym poradniku opiszemy je wszystkie! 

W jakim miejscu na ścianie powiesić obraz?

Zdecydowałeś się na kupno wymarzonej grafiki, nie jesteś jednak pewien, w jakim miejscu ją powiesić? Wszystko zależy od tego, jak dużo miejsca jest na ścianie, a także jakich wymiarów oraz w jakim stylu i kolorystyce jest konkretna dekoracja. Niewielka kuchnia czy mała jadalnia to pomieszczenia, w których najlepiej zastosować obrazy niedużych rozmiarów. W przestronnych wnętrzach, między innymi w salonie, mogłyby zostać niezauważone. Natomiast w mniejszych wkomponują się idealnie w charakterystykę pomieszczenia. Duże płótno z kolei sprawdzi się właśnie w salonie, bo efektywnie dopełni puste miejsca na ścianie. Niewielka grafika, a nawet kilka z nich może zagościć również w korytarzu, tutaj polecamy między innymi rodzinne zdjęcia. 

Jednak w jakim miejscu na ścianie warto umieszczać obrazy? Najlepiej pośrodku wysokości pomieszczenia, dzięki temu nie uzyskasz negatywnego efektu, który mógłby świadczyć o tym, że obraz jest powieszony nierówno. To jednak nie wszystko. Dobrze, jeśli grafiki czy płótna pojawiają się nad konkretnymi elementami wykończenia pomieszczeń. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w jadalni pojawiły się obok stołu, w salonie z kolei nad narożnikiem czy też naprzeciw telewizora, jeśli ten umieszczony jest na ścianie. Najlepiej stawiać na miejsca, gdzie jest pusto i ewidentnie brak dodatkowych elementów, które mogłyby odmienić styl, w jakim wykończono wnętrze.

Tematyka, kolor i rama – jakie dobrać?

Grafika może wpływać bezpośrednio na nastrój domowników, warto więc postawić na przemyślaną opcję. W jasnych i nowoczesnych wnętrzach z pewnością dobrym rozwiązaniem będzie geometria, równe kształty w kolorze czarnym i białym. Nie zaszkodzi dodatek innej barwy, kontrastującej z pozostałymi. Przestronne pomieszczenia to doskonałe miejsca na plakaty o jasnych kolorach, najlepiej pastelowych. Pamiętaj także o doborze ramy obrazu do konkretnego wnętrza. Dopasuj jej kolorystykę według temperatury, sprawdź także, czy w okolicach obrazu nie brakuje elementu wykończenia o podobnej lub takiej samej barwie.

Czy obrazy mogą zmienić charakter pomieszczenia?

Dopasowanie koloru, wielkości czy stylu, w jakim przygotowano konkretny obraz, to nie wszystko. Warto także zdecydować się na odmianę aranżacji pomieszczenia przez dobranie odpowiedniego płótna. Powinno wyróżniać się na tle pozostałych elementów wykończenia pomieszczenia. Świetnym tego przykładem będą obrazy bazujące na realistycznych fotografiach, wprowadzą elegancki styl do wnętrza. Sztuka nowoczesna, gdzie widać efektowne pociągnięcia pędzlem, to świetny wybór do pomieszczeń nowopowstałych lub wyremontowanych, gdzie każdy detal ma znaczenie. Modernistyczne produkcje przeniosą Cię z kolei w tajemniczy świat idealny dla marzycieli. Oczywiście ostateczny wybór konkretnego obrazu czy plakatu należy już tylko do Ciebie. Mamy nadzieję, że nieco ułatwiliśmy to wyzwanie.

Zdjęcie główne: Ryutaro Tsukata/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Porównanie funkcji i zastosowań Raspberry Pi dla początkujących i zaawansowanych użytkowników na przykładzie serwisu worldofminicomputers.com
Porównanie funkcji i zastosowań Raspberry Pi dla początkujących i zaawansowanych użytkowników na przykładzie serwisu worldofminicomputers.com
Zanurz się w świecie minikomputerów, poznaj różnorodność zastosowań oraz funkcji Raspberry Pi przy użyciu platformy worldofminicomputers.com. Odkryj możliwości dla nowicjuszy i zaawansowanych.
Cyberbezpieczeństwo w małych i średnich przedsiębiorstwach: jak chronić firmowe dane?
Cyberbezpieczeństwo w małych i średnich przedsiębiorstwach: jak chronić firmowe dane?
Zabezpiecz swoje MŚP przed zagrożeniami cybernetycznymi. Dowiedz się, jak skutecznie chronić firmowe dane i jakie praktyki najlepiej zastosować.
Jak wykorzystać technologię rozpoznawania twarzy w monitoringu domowym?
Jak wykorzystać technologię rozpoznawania twarzy w monitoringu domowym?
Odkryj, jak nowoczesna technologia rozpoznawania twarzy może zwiększyć bezpieczeństwo Twojego domu dzięki zaawansowanym systemom monitoringu.
Ostatnie wpisy