Stacja parowa – sposób na idealnie wyprasowane ubrania?
Lifestyle

Stacja parowa – sposób na idealnie wyprasowane ubrania?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Prasowanie jest takim typem domowej czynności, który budzi mieszane uczucia – jednych odpręża, innym zaś psuje nerwy. Dla tych ostatnich jest jednak nadzieja, która pozwoli im się uwolnić od przykrej konieczności obsługiwania tradycyjnego żelazka. Stacja parowa, bo o niej mowa, ma być tu przełomem. Jak działa i czego powinniśmy się spodziewać po takim sprzęcie? 

Czym jest stacja parowa?

Mając na myśli stację parową, chodzi nam w zasadzie o żelazko wyposażone w generator pary. Co jest rewolucyjnego w takim urządzeniu? Przede wszystkim to, że prasowanie przebiega dzięki takiemu sprzętowi o wiele szybciej. Jeszcze nie tak dawno temu był on przewidziany raczej dla właścicieli zakładów krawieckich lub pralni. Również obecnie takie rozwiązanie nie należy do bardzo tanich, ale może być całkiem funkcjonalne. 

Stacja parowa a żelazko parowe

Czym właściwie różni się stacja parowa od żelazka parowego? W zasadzie dalej jest to żelazko, ale wyposażenie go w oddzielny generator pary sprawia, że staje się znacznie bardziej funkcjonalne. Przede wszystkim bardzo obniża się jego waga. Co za tym idzie – można je znacznie łatwiej prowadzić i przede wszystkim prasować nim w pionie. Właśnie zwiększenie zakresu możliwych ruchów jest przełomowym elementem. Dzięki niemu pozbywamy się nielubianych w prasowaniu kwestii, takich jak konieczność równego ułożenia prasowanych rzeczy i ciągłego zmieniania ich pozycji. 

Jakie zalety ma stacja parowa?

Wymienione atuty stacji parowej nie wyczerpują jednak pełni możliwości, jakie daje to urządzenie. Dość ważne jest to, że generator pary pomieści więcej wody niż którykolwiek z typowych zbiorników, w jakie wyposażane są żelazka. Wpływa to na dłuższy możliwy czas prasowania bez uzupełniania cieczy w pojemniku. Ma to jeszcze jedną zaletę: obfite wytwarzanie pary sprawia, że prasowanie nawet bardzo wymiętych i trudnych materiałów przebiega sprawniej. 

Dla kogo zakup stacji parowej będzie dobrym wyjściem?

Taki wybór poleca się zwłaszcza osobom, które prasują dużo i często, ale nie mają czasu lub nie lubią tego robić. Mogą sobie na nią pozwolić także ci wszyscy, których szafy pełne są strojów wykonanych z materiałów kłopotliwych w prasowaniu. Z takiego zakupu powinni być też zadowoleni alergicy i osoby posiadające małe dzieci – gorąca para niszczy drobnoustroje chorobotwórcze. 

Jakie są wady stacji parowej? 

Stacje parowe posiadają dwie podstawowe wady. Pierwszą jest koszt zakupu urządzenia, który przewyższy kwotę, którą trzeba uiścić za żelazko. Nawet w promocji trudno o sprawdzony sprzęt, który byłby tańszy od 500 zł. Jednocześnie potrzebujemy więcej miejsca na przechowywanie urządzenia. Najrozsądniejszym wyborem jest wygospodarowanie do tego stałego kąta.

Jak wybierać stacje parowe?

Oczywiście jednym z czynników, który będzie ograniczał nasze wybory, z pewnością będzie cena. Na rynku znajdziemy zarówno urządzenia za kilkaset, jak i kilka tysięcy złotych – stosownie do zgromadzonego przez nas budżetu. Poza tym warto szczególną uwagę zwracać na:

  • ciśnienie pary – powinno mieć wartość 3–8 barów;
  • pojemność zbiornika na wodę – najlepiej gdyby było to ok. 2 l;
  • moc urządzenia – poleca się sprzęt o mocy co najmniej 2200 W.

Zdjęcie główne: Karolina Grabowska/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Do czego można wykorzystać naklejki?
Do czego można wykorzystać naklejki?
Naklejki to nie tylko zabawka dla dzieci, ale coś, co przydaje się dorosłym. I to w wielu sytuacjach. Dowiedz się, co mamy na myśli!
Jaką elektronikę wybrać do biura?
Jaką elektronikę wybrać do biura?
Szukasz idealnego laptopa do pracy biurowej? Potrzebujesz wyposażyć firmowy lokal, ale nie jesteś informatykiem i nie wiesz, na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy!
Jak urządzić wnętrze w stylu boho?
Jak urządzić wnętrze w stylu boho?
Jeśli nieobcy jest Ci trend boho i zastanawiasz się, jak wypracować ten perfekcyjny styl we własnym domu, te wskazówki dotyczące wystroju naprawdę Ci pomogą!
Ostatnie wpisy