Czy warto kupić telewizor z matrycą 100 Hz?
Lifestyle

Czy warto kupić telewizor z matrycą 100 Hz?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Kupując telewizor, najczęściej kierujemy się wielkością ekranu, czyli przekątną. Nie jest to jednak najważniejsza cecha, choć oczywiście ma spore znaczenie przy wyborze konkretnego modelu. Chcemy jednak przyjrzeć się jeszcze jednej ważnej kwestii, a mianowicie częstotliwości odświeżania. Czy warto postawić na model z matrycą, która odświeża obraz z częstotliwością 100 Hz?

Matryca 100 Hz a 50 Hz – czym się różnią?

W nowoczesnych telewizorach stosuje się dwa rodzaje matryc. Pierwszą z nich jest ta o częstotliwości odświeżania obrazu 50 Hz, drugą z kolei ta, która interesuje nas dziś najmocniej, czyli 100 Hz. Pomijając szczegóły, pierwsza matryca to standard, używano jej już w telewizorach kineskopowych. Każdy telewizor o takiej matrycy odtwarza obraz płynnie, ale tylko wtedy, gdy obiekty pojawiające się na ekranie poruszają się powoli. W scenach dynamicznych, między innymi podczas filmów o superbohaterach czy sci-fi, mogą pojawić się pewne zakłócenia, które z pewnością nie spodobają się wprawionemu widzowi. Nieostrość konturów i skokowy ruch obiektów przy panoramowaniu kamerą to kluczowe problemy, z jakimi mogą się spotkać użytkownicy telewizorów 50 Hz. 

W przypadku urządzeń o częstotliwości odświeżania obrazu na poziomie 100 Hz to, co dzieje się na ekranie, jest dwa razy częściej odświeżane. Co za tym idzie, za sprawą bezwładności ludzkiego oka, która nie jest w stanie zapamiętać tak często regulowanego obrazu, nie zauważymy żadnych niedociągnięć podczas oglądania filmu czy sportu. Przetwarzanie obrazu w taki sposób zapewnia maksymalną płynność ruchu, wpływa także na brak ewentualnych smużeń konturów. Duże znaczenie ma tutaj również układ optymalizacji jakości obrazu, który znajduje się w telewizorach z wyższej półki. To on koryguje niekorzystne efekty, co przejawia się płynniejszymi scenami. Różni producenci stosują zmienne rozwiązania dla matryc 100 Hz, przykładem może być LG i jego TruMotion lub Samsung i Auto Motion Plus.

Szybsza matryca, lepsze doznania w czasie rozgrywki

Jeśli na co dzień korzystasz z konsoli do gier, powinieneś postawić na telewizor z częstotliwością odświeżania obrazu 100 Hz. Tylko ona zapewni Ci niezapomniane doznania podczas rozgrywki. Wpłynie oczywiście na płynność obrazu, która ma kluczowe znaczenie w trakcie zabawy w grach online. Co więcej, może odmienić oblicze potyczki w grach wojennych lub strzelankach. Oczywiście kupując telewizor 100 Hz, musisz przygotować się na wyższy koszt samego urządzenia. Pamiętaj jednak, że tylko nowoczesne produkcje na takie urządzenia jak PlayStation 5 lub Xbox Series X tworzone są w technice 120 Hz 4K, na starszych grach i konsolach nie zauważysz więc różnicy.

Czy warto kupić telewizor 100 Hz?

Im krótszy czas wyświetlania danego obrazu na ekranie, tym płynniejsze film czy gra. Dlatego też nie można dziwić się użytkownikom, którzy szukają maksymalnych wrażeń i wybierają urządzenia z częstotliwością odtwarzania 100 Hz. Pamiętaj jednak, że czeka Cię z tego powodu większy wydatek. Zwróć także uwagę przy zakupie na rok produkcji urządzenia, nowsze modele, o mniejszej matrycy, mogą być tańsze, a mimo wszystko oferować lepsze doznania od większych telewizorów sprzed kilku lat.

Zdj. główne: Luis Alfredo Alvarado Guayllas/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Podświetl swój styl: Technologia LED w modzie
Podświetl swój styl: Technologia LED w modzie
Odkryj fascynujący świat mody skąpany w światle LED. Dowiedz się, jak technologia ta rewolucjonizuje nasze spojrzenie na ubrania i dodatki.
Dlaczego warto zainwestować w oświetlenie LED?
Dlaczego warto zainwestować w oświetlenie LED?
Światło ledowe to świetne rozwiązanie do domu i biura. Dowiedz się, dlaczego warto zainwestować w tego typu oświetlenie.
Wakacje z biurem podróży czy na własną rękę?
Wakacje z biurem podróży czy na własną rękę?
Wakacje z biurem podróży czy na własną rękę? Wybierz idealną formułę podróżowania i odkryj świat według własnych zasad.
Ostatnie wpisy