Najlepsze bezalkoholowe drinki – poznaj sprawdzone przepisy
Lifestyle

Najlepsze bezalkoholowe drinki – poznaj sprawdzone przepisy

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Bezalkoholowe drinki to świetna alternatywa dla osób, które wolą unikać procentowych napojów. Przyrządzenie pysznego napoju nie jest trudne – oto kilka sprawdzonych przepisów.

Doskonały smak bez alkoholu

Bezalkoholowy drink, znany również pod nazwą „mocktail” (w USA) lub „pick-me-up” (w Wielkiej Brytanii), jest często stosowany jako koktajl na kaca lub alternatywa dla procentowych napojów podczas spotkań towarzyskich. Mimo że w pewnych przypadkach alkohol ma spore znaczenie dla ostatecznego smaku, również bez niego można przygotować coś naprawdę wyjątkowego. Praktycznie każdy drink może być bez większych problemów dostosowany do wersji bezalkoholowej – dotyczy to na przykład mojito czy margarity.

congerdesign/pixabay.com

Jak zrobić najlepsze bezalkoholowe drinki?

Aby stworzyć dobrego drinka, potrzebne będą przede wszystkim trzy podstawowe składniki: baza, kontrast smakowy oraz dodatek do smaku. W pierwszym przypadku zamiast alkoholu mogą się sprawdzić woda gazowana, tonik, sok lub napój o bardziej kremowej konsystencji – m.in. mleczko kokosowe czy zwykłe mleko. Kolejny składnik powinien kontrastować z bazą. Dla przykładu woda świetnie współgra z syropem owocowym, słodkie soki – z syropem miętowym, a mleczko kokosowe – z kawą.

Liczba mieszanek smakowych jest praktycznie nieograniczona. Warto nieco poeksperymentować z dostępnymi składnikami, aby poznać swoje ulubione połączenia lub nawet stworzyć autorskiego drinka. Nutą smakową są zazwyczaj kwiaty, skórki owoców lub zioła. Stanowią one wisienkę na torcie dla drinka – zarówno pod względem smakowym, jak i estetycznym. W większości przypadków gotowy napój będzie najlepiej smakować schłodzony.

Wyposażenie do drinków

Do mieszania składników podstawą jest shaker. Zaleca się stalowe modele, choć równie dobrze sprawdzą się plastikowe dostępne w znacznie niższej cenie. Aby wczuć się w rolę barmana i tworzyć dokładnie odmierzone, perfekcyjnie wymieszane drinki, można wyposażyć się również m.in. w sitko barmańskie, które służy do odcedzania kawałków owoców lub lodu. Przydatny będzie też tzw. jigger – niewielka miarka umożliwiająca precyzyjne zachowanie proporcji składników.

Bezalkoholowe drinki – przepisy

Wiele znanych alkoholowych drinków może być bez problemu przygotowanych w wersji mocktailu. Przede wszystkim wystarczy zamiana alkoholowej bazy na czysty zamiennik – na przykład wodę lub tonic. Oto przykładowe przepisy na dwa popularne drinki. Podkreślamy jednak, że warto także puścić wodze fantazji i testować własne połączenia.

Błękitna Laguna

To orzeźwiający drink, który w standardowej wersji bazuje na słodkim likierze blue curaçao. Można go zastąpić wariantem bezalkoholowym – ilość tego składnika powinna wynosić 30 ml. Do tego należy dodać szklankę toniku, łyżkę cukru, lód w kostkach oraz cytrynę. Dokładny sposób przygotowania wygląda następująco:

  1. Cytrynę pokroić w plasterki.
  2. Tonik, likier i lód wymieszać w shakerze.
  3. Zamoczyć brzegi kieliszka.
  4. Na talerzyk wysypać cukier i przyłożyć do niego brzegi kieliszka.
  5. Przelać drinka z shakera do kieliszka.
  6. Ozdobić brzeg kieliszka dwoma plasterkami cytryny.

Mojito

To absolutny klasyk, który doskonale wypada także w wersji bezalkoholowej. Kluczem jest tutaj limonka – należy do niej dodać miętę, lód i tonik lub wodę gazowaną. Opcjonalnym składnikiem jest cukier trzcinowy. Jak przygotować bezalkoholowe mojito?

  1. Pokroić limonkę w plasterki.
  2. Przygotować lód, wodę gazowaną i tonik (najlepiej w proporcji 2:1).
  3. Powyższe w tej kolejności dodać do shakera i wymieszać (opcjonalnie: dodać cukier).
  4. Przelać do szklanki i dodać miętę.

zdj. główne: pexels/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jaki rozmiar laptopa wybrać?
Jaki rozmiar laptopa wybrać?
aki rozmiar laptopa wybrać? Jak dostosować rozmiar laptopa do wymagań użytkownika? Wejdź i sprawdź!
Jak wybrać odpowiedni zestaw edukacyjny dla początkującego elektronika?
Jak wybrać odpowiedni zestaw edukacyjny dla początkującego elektronika?
Zdobądź praktyczne porady, które pomogą Ci podjąć najodpowiedniejszą decyzję przy wyborze edukacyjnego zestawu do nauki elektroniki. Idealne dla początkujących entuzjastów.
Jak efektywnie zarządzać czasem i zwiększyć produktywność w swoim biznesie
Jak efektywnie zarządzać czasem i zwiększyć produktywność w swoim biznesie
tym artykule przedstawimy kilka praktycznych wskazówek, które pomogą Ci zwiększyć produktywność i osiągnąć lepsze wyniki w Twoim biznesie.
Ostatnie wpisy