Sterowanie oświetleniem przez telefon – czy jest możliwe?
Architektura

Sterowanie oświetleniem przez telefon – czy jest możliwe?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Coraz częściej nowoczesny dom to inteligentny dom. Z jednej strony pozwala na duże oszczędności, z drugiej to gwarancja bezpieczeństwa i wygody. W takich domach możesz kontrolować oświetlenie w całym mieszkaniu bez ruszania się z łóżka. 

Występowanie domów typu smart home jest coraz częstsze. Zachwycają możliwościami, które ułatwiają funkcjonowanie każdego dnia. Za pomocą jednego urządzenia (na przykład smartfona) i odpowiedniego systemu (aplikacji) można sprawować mobilną kontrolę nad całym mieszkaniem, co podnosi poczucie bezpieczeństwa, komfort i oszczędza energię – nikt nie będzie musiał zawracać, przypomniawszy sobie o zapalonym w kuchni świetle. 

Na czym polega smart home

To konstrukcja domu pozwalająca na zdalne sterowanie jego częściami za pomocą telefonu. Siedząc w dusznym pokoju, w upalne lato, możemy dwoma kliknięciami zasłonić żaluzje i włączyć klimatyzację. Albo przeciwnie: możemy zamknąć okna, jeśli wiemy, że niebawem spadnie deszcz, podczas gdy my jesteśmy poza miejscem zamieszkania. Taki nadzór może się odbywać z dowolnego miejsca na świecie. System kontrolujący smart home połączony jest z routerem za pomocą Internetu. Tworzy to sieć opartą o protokół łączności bezprzewodowej. Centrala pozwoli nam zatem kontrolować każde urządzenie elektryczne podpięte do systemu. Jest to szczególnie przydatne, jeśli ktoś ma tendencje do zapominania o włączonym piekarniku czy żelazku. 

Sterowanie za pomocą telefonu

Tak popularne dziś smartfony posiadają znacznie więcej funkcji niż tradycyjny telefon czy komórka. Choć lubimy je wrzucać do jednego worka, to pierwszy wymieniony typ znacząco się różni od pozostałych. To właśnie on pozwala kontrolować dom. A ściślej – zainstalowana na nim aplikacja. Programy takie powinny być stworzone w sposób przejrzysty (w kontekście interfejsu) i uniwersalny. Niektóre aplikacje pozwalają wręcz na kontrolowanie urządzeń nie w jednym, a równocześnie w kilku budynkach. Zawierają także funkcję tworzenia sekwencji zdarzeń, które uruchamiają się o określonej, wyznaczonej przez nas godzinie.

Sterowanie oświetleniem 

W inteligentnym domu światło może kontrolować jeden użytkownik aplikacji lub wielu. Dzięki temu każdy członek rodziny w dowolnej chwili może sterować włącznikami światła, czujnikami ruchu, pracą żarówek – bez względu na odległość od mieszkania czy porę dnia. 

Ogrzewanie i klimatyzacja

Podobnie wygląda sterowanie temperaturą w mieszkaniu. Aplikacja pozwala na bezprzewodowe zarządzanie termostatycznymi głowicami, które zainstalowane są w grzejnikach. Jeżeli nie będzie nas przez dłuższy czas w miejscu zamieszkania, można za ich pomocą zmniejszyć temperaturę, a nawet wyłączyć ogrzewanie. Przed powrotem zaś znów zwiększyć temperaturę w mieszkaniu. Aplikacja pozwala zatem, aby ogrzewanie zmniejszało się i zwiększało schematycznie, według ustalonego zawczasu terminarza wydarzeń.

Bezpieczeństwo

Niezaprzeczalną zaletą mieszkań typu smart home jest ich zabezpieczenie. Z dowolnego miejsca możemy kontrolować zamknięcie drzwi, monitoring, domofon i tak dalej. Dzięki temu w każdej chwili mamy możliwość sprawdzenia, czy coś niebezpiecznego nie dzieje się na terenie podwórka. Mieszkania wyposażone są wobec tego w czujniki dymu, zalania czy systemy informujące o próbie włamania. Aplikacja posiada ponadto możliwość nie tylko natychmiastowego zawiadomienia o sytuacji nas, ale także osób zaufanych (rodziny czy sąsiadów). 

Inteligentne domy posiadają oczywiście znacznie więcej funkcji. Na powyższych przykładach wyraźnie jednak widać, że ich działanie pozwala na oszczędzanie pieniędzy, niezwykły komfort, ale również poczucie bezpieczeństwa – nie zaskoczy nas już nagły rachunek za prąd, bo nie zgasiliśmy przed wyjazdem światła, będziemy też natychmiast poinformowani w sytuacji ewentualnego zagrożenia. Na koniec warto wspomnieć, że system kontroli inteligentnego domu może opierać się na urządzeniach różnych producentów, więc nie trzeba kupować całego wyposażenia domowego w jednej firmie, co samo w sobie jest również dużym ułatwieniem.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Do czego można wykorzystać naklejki?
Do czego można wykorzystać naklejki?
Naklejki to nie tylko zabawka dla dzieci, ale coś, co przydaje się dorosłym. I to w wielu sytuacjach. Dowiedz się, co mamy na myśli!
Oszczędzanie energii dzięki nowoczesnym technologiom ogrzewania łazienki
Oszczędzanie energii dzięki nowoczesnym technologiom ogrzewania łazienki
Dowiedz się, jak nowoczesne technologie mogą przyczynić się do znacznego obniżenia rachunków za energię poprzez efektywne ogrzewanie łazienki.
Jak poszerzać swoje kompetencje?
Jak poszerzać swoje kompetencje?
Chcesz stać się atrakcyjnym pracownikiem? Zobacz, jak poszerzyć swoje kompetencje zawodowe.
Ostatnie wpisy