Ocieplanie domu – o czym należy pamiętać?
Architektura

Ocieplanie domu – o czym należy pamiętać?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Odpowiednie ocieplenie to klucz do zapewnienia komfortu w domu. Przy montażu termoizolacji warto wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników – m.in. dobór materiału czy precyzyjne wykonanie.

Dlaczego ocieplanie domu jest tak ważne?

Termoizolacja pozwala przede wszystkim zachować optymalną temperaturę wewnątrz budynku. To z kolei przekłada się w dużej mierze na komfort i zdrowie domowników, jednak to nie wszystko – ma to także spory wpływ na koszty związane z ogrzewaniem. Co więcej, ocieplanie budynków jest aktualnie praktycznie wymagane ze względu na prawne normy energooszczędności. Właściwe wykonanie izolacyjnych elementów konstrukcji będzie szczególnie istotne w jesiennych i zimowych miesiącach, gdy temperatury na zewnątrz są najniższe.

Kiedy powinno się ocieplić dom?

Przy podejmowaniu decyzji o ocieplaniu domu do kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę, zalicza się m.in. stan i wiek domu. Jeśli elewacja jest zupełnie nowa, warto wstrzymać się z montażem termoizolacji ze względu na wysoki poziom wilgoci podłoża, co mogłoby wpłynąć na wydajność cieplną domu. Przy starych budynkach proces ten jest jednak jak najbardziej wskazany – o ile budynek nie cierpi na żadne uszkodzenia, można rozpocząć ocieplanie od razu. W przypadku bardzo starych konstrukcji najpierw należy zwrócić uwagę na stan tynku. Niekiedy konieczne będzie usunięcie tynku, by zapewnić stabilne podłoże do podjęcia procesu termomodernizacji.

Na czym polega termoizolacja budynku?

Proces ocieplania budynku w większości przypadków polega na przyklejeniu do zewnętrznej ściany płyty ocieplającej – może być dodatkowo wzmocniona przez zaprawy lub kołki. Co istotne, termoizolacja dotyczy również uszczelniania okien oraz drzwi. Podczas przygotowywania ocieplenia wykorzystuje się różne materiały – do najczęściej stosowanych zalicza się styropian i wełnę mineralną.

Styropian

Jedną z zalet tego tworzywa jest niewielka waga, która zapewnia łatwy montaż. Styropian dobrze przewodzi ciepło – dokładna efektywność zależy jednak od jego grubości i gęstości. Jest to materiał o niskiej nasiąkliwości, co sprawia, że nie wpływają na niego opady atmosferyczne ani wilgotność powietrza. Styropianem można ocieplić praktycznie wszystkie fragmenty budynku. Materiał jest dostępny w dwóch rodzajach, które różnią się kolorem i poziomem termoizolacyjności: oprócz standardowej, białej wersji można postawić także na styropian grafitowy. Wadą styropianu jest jednak niska paroprzepuszczalność.

Wełna mineralna

To kolejny często wybierany materiał – jedną z jego zalet jest żaroodporność. Jest to niepalne tworzywo powszechnie uważane za najbezpieczniejsze rozwiązanie do ocieplania domu. Dzięki swojej elastyczności wełna mineralna może być wykorzystana tam, gdzie użycie styropianu mogłoby się okazać niemożliwe. Wśród jej plusów warto wymienić wysoką paroprzepuszczalność. Należy jednak mieć na uwadze dużą wrażliwość na wilgoć i stosunkowo sporą wagę, przez co nie zawsze sprawdzi się przy termoizolacji domu.

O czym warto pamiętać przy ocieplaniu domu?

Przy rozpoczynaniu procesu termoizolacji należy pamiętać o przygotowaniu dokładnego projektu. Podstawą jest określenie miejsc, które są w największym stopniu podatne na ubywanie ciepła. Warto również zadbać o odpowiednie proporcje wykorzystywanych materiałów oraz precyzję montażu – tylko wtedy będzie można liczyć na skuteczność ocieplenia i zachowanie optymalnej temperatury wewnątrz budynku. W zależności od potrzeb i charakterystyki domu można postawić na styropian lub wełnę.

Zdj. główne: marcin049/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Różnice między obligacjami korporacyjnymi a obligacjami skarbowymi
Różnice między obligacjami korporacyjnymi a obligacjami skarbowymi
Obligacje stały się w ostatnim czasie wielkim hitem inwestycyjnym, a zainteresowanie nimi oraz funduszami obligacyjnymi stale rośnie, bo w okresie spowolnienia gospodarczego, niepewności oraz wysokiej inflacji są uznawane za interesujący instrument inwestycyjny.
Stacja parowa – sposób na idealnie wyprasowane ubrania?
Stacja parowa – sposób na idealnie wyprasowane ubrania?
Nie lubisz zbyt wiele czasu poświęcać na prasowanie? Stacja parowa może być dla Ciebie.
Zastosowanie dronów przemysłowych DJI Enterprise w różnych dziedzinach życia
Zastosowanie dronów przemysłowych DJI Enterprise w różnych dziedzinach życia
Poznaj fascynujące zastosowania dronów przemysłowych DJI Enterprise w różnych sektorach gospodarki. Dowiedz się, jak technologia ta wpływa na usprawnienie działań i przyspieszenie innowacji.
Ostatnie wpisy