Najwyższe budynki w Polsce – TOP 10
Architektura

Najwyższe budynki w Polsce – TOP 10

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Niezwykle imponujące, wysokie i niesamowite – budynki tak ogromne, jak giganty znane z amerykańskich filmów czy pocztówek. W Polsce buduje się coraz więcej wysokich budynków, które słyną ze swoich nietypowych i fascynujących kształtów. Gdzie można je znaleźć? Przekonajmy się!

1 miejsce – Varso Tower w Warszawie

Pałac Kultury i Nauki nie jest najwyższym obiektem w Polsce, ani nawet w Warszawie. Obecnie najwyższym budynkiem w kraju jest Varso Tower, mieszczący się w stolicy. To nie tylko budowla, której rozmiar przyćmiewa wszystkie inne wieżowce w kraju, lecz także w Unii Europejskiej. Varso Tower ma aż 310 metrów. W jego wnętrzu znajdują się 53 kondygnacje, a jego powierzchnia użytkowa wynosi aż 140 000 m2.

2 miejsce – Pałac Kultury i Nauki w Warszawie

Zbity z podium Pałac Kultury i Nauki w Warszawie ma jedynie lub aż 237 metrów wysokości, czyli o ponad 80 metrów mniej niż Varso Tower. Budynek ten zawiera 42 piętra, a jego powierzchnia obejmuje 123 084 m2. Jest to wciąż jeden z najpopularniejszych budynków w Warszawie, który odwiedza masa turystów. 

3 miejsce – Warsaw Spire w Warszawie

Idąc dalej, dotrzeć można do biurowca Warsaw Spire, który mierzy 220 metrów. Może nie jest on najwyższym budynkiem w Polsce, ale jego podziemne kondygnacje sięgają 55 metrów poniżej poziomu terenu. Składa się on z 49 pięter, a do tego ma charakterystyczny kształt, inspirowany neomodernizmem. 

4 miejsce – Sky Tower we Wrocławiu

W 2012 roku na podium pojawił się nowy budynek. Sky Tower dostępny we Wrocławiu ma 215 metrów. To kompleks, w którym znajdują się obiekty mieszkalne, rekreacyjne, usługowe, handlowe i biurowe. Dodatkowo sam Sky Tower to jedna z ciekawszych atrakcji turystycznych dostępnych w mieście.

5 miejsce – Warsaw Trade Tower w Warszawie

208-metrowy budynek Warsaw Trade Tower, znajdujący się w Warszawie, zajmuje 5 miejsce na liście. Służy turystom i mieszkańcom od 1999 roku. Ten biurowiec stanął na warszawskiej Woli, zaraz przy ulicy Chłodnej 51. Jego wygląd nadal robi wrażenie, mimo upływu ponad 20 lat.

6 miejsce – Warsaw UNIT w Warszawie

Na rondzie Daszyńskiego w stolicy zobaczyć można budynek mierzący 202 metry. Ta budowla słynie nie tylko ze swojej wielkości, lecz także z ciekawej elewacji. Fasadę bowiem stworzono z kilku tysięcy ruchomych płytek, które reagują na podmuchy wiatru.

7 miejsce – Skyliner w Warszawie

Na 7. miejscu pojawił się pierwszy budynek poniżej 200 metrów. Skyliner w Warszawie ma jedynie 195 metrów wysokości. Powstał w 2021 roku u zbiegu ulic Towarowej i Prostej. Ten budynek słynie z systemu wykorzystywania wody deszczowej, którą podlewa się rośliny wewnątrz całego kompleksu.

8 miejsce – Q22 w Warszawie

Kolejne 195 metrów, które znalazło się na liście najwyższych budynków. Q22 w Warszawie to wieżowiec, który powstał w większości z materiałów z recyklingu. Znajduje się w nim wiele biurowców, w których pracują mieszkańcy stolicy i okolic.

9 miejsce – Rondo 1 w Warszawie

Dochodzimy do przedostatniego miejsca na liście. Na nim znajduje się Rondo 1 w Warszawie, czyli wieżowiec mający 192 metry. Jest to budynek w pełni zasilany energią wiatrową, dzięki czemu chroni środowisko naturalne i zapewnia mieszkańcom oraz pracownikom lepsze życie.

10 miejsce – Złota 44 w Warszawie

Ostatnie miejsce na liście należy do wieżowca Złota 44, który odnaleźć można w stolicy. Cały budynek ma 192 metry. Jest on pierwszą taką konstrukcją w Polsce, do której wykorzystano trójszybowe moduły fasady.

zdj. główne: Verne Ho/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Wyjazd w góry jesienią – co ubrać?
Wyjazd w góry jesienią – co ubrać?
Nie wiesz, co założyć na jesienny wyjazd w góry? Z nami przygotujesz ciepły i bezpieczny strój.
City break w Polsce – co zobaczyć i spakować?
City break w Polsce – co zobaczyć i spakować?
Przeczytaj, jaki kierunek obrać na city break w Polsce i co zabrać ze sobą na wyjazd.
Czas na zmianę telefonu? Sprawdź nasze propozycje budżetowych modeli!
Czas na zmianę telefonu? Sprawdź nasze propozycje budżetowych modeli!
Poznaj smartfony, które kupisz do 1000 złotych w 2023. Sprawdź, jakich cech szukać w modelach, które są dla Ciebie przystępne cenowo. Bądź na czasie i nie przepłacaj!
Ostatnie wpisy