Najwyższe budynki w Polsce – TOP 10
Architektura

Najwyższe budynki w Polsce – TOP 10

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Niezwykle imponujące, wysokie i niesamowite – budynki tak ogromne, jak giganty znane z amerykańskich filmów czy pocztówek. W Polsce buduje się coraz więcej wysokich budynków, które słyną ze swoich nietypowych i fascynujących kształtów. Gdzie można je znaleźć? Przekonajmy się!

1 miejsce – Varso Tower w Warszawie

Pałac Kultury i Nauki nie jest najwyższym obiektem w Polsce, ani nawet w Warszawie. Obecnie najwyższym budynkiem w kraju jest Varso Tower, mieszczący się w stolicy. To nie tylko budowla, której rozmiar przyćmiewa wszystkie inne wieżowce w kraju, lecz także w Unii Europejskiej. Varso Tower ma aż 310 metrów. W jego wnętrzu znajdują się 53 kondygnacje, a jego powierzchnia użytkowa wynosi aż 140 000 m2.

2 miejsce – Pałac Kultury i Nauki w Warszawie

Zbity z podium Pałac Kultury i Nauki w Warszawie ma jedynie lub aż 237 metrów wysokości, czyli o ponad 80 metrów mniej niż Varso Tower. Budynek ten zawiera 42 piętra, a jego powierzchnia obejmuje 123 084 m2. Jest to wciąż jeden z najpopularniejszych budynków w Warszawie, który odwiedza masa turystów. 

3 miejsce – Warsaw Spire w Warszawie

Idąc dalej, dotrzeć można do biurowca Warsaw Spire, który mierzy 220 metrów. Może nie jest on najwyższym budynkiem w Polsce, ale jego podziemne kondygnacje sięgają 55 metrów poniżej poziomu terenu. Składa się on z 49 pięter, a do tego ma charakterystyczny kształt, inspirowany neomodernizmem. 

4 miejsce – Sky Tower we Wrocławiu

W 2012 roku na podium pojawił się nowy budynek. Sky Tower dostępny we Wrocławiu ma 215 metrów. To kompleks, w którym znajdują się obiekty mieszkalne, rekreacyjne, usługowe, handlowe i biurowe. Dodatkowo sam Sky Tower to jedna z ciekawszych atrakcji turystycznych dostępnych w mieście.

5 miejsce – Warsaw Trade Tower w Warszawie

208-metrowy budynek Warsaw Trade Tower, znajdujący się w Warszawie, zajmuje 5 miejsce na liście. Służy turystom i mieszkańcom od 1999 roku. Ten biurowiec stanął na warszawskiej Woli, zaraz przy ulicy Chłodnej 51. Jego wygląd nadal robi wrażenie, mimo upływu ponad 20 lat.

6 miejsce – Warsaw UNIT w Warszawie

Na rondzie Daszyńskiego w stolicy zobaczyć można budynek mierzący 202 metry. Ta budowla słynie nie tylko ze swojej wielkości, lecz także z ciekawej elewacji. Fasadę bowiem stworzono z kilku tysięcy ruchomych płytek, które reagują na podmuchy wiatru.

7 miejsce – Skyliner w Warszawie

Na 7. miejscu pojawił się pierwszy budynek poniżej 200 metrów. Skyliner w Warszawie ma jedynie 195 metrów wysokości. Powstał w 2021 roku u zbiegu ulic Towarowej i Prostej. Ten budynek słynie z systemu wykorzystywania wody deszczowej, którą podlewa się rośliny wewnątrz całego kompleksu.

8 miejsce – Q22 w Warszawie

Kolejne 195 metrów, które znalazło się na liście najwyższych budynków. Q22 w Warszawie to wieżowiec, który powstał w większości z materiałów z recyklingu. Znajduje się w nim wiele biurowców, w których pracują mieszkańcy stolicy i okolic.

9 miejsce – Rondo 1 w Warszawie

Dochodzimy do przedostatniego miejsca na liście. Na nim znajduje się Rondo 1 w Warszawie, czyli wieżowiec mający 192 metry. Jest to budynek w pełni zasilany energią wiatrową, dzięki czemu chroni środowisko naturalne i zapewnia mieszkańcom oraz pracownikom lepsze życie.

10 miejsce – Złota 44 w Warszawie

Ostatnie miejsce na liście należy do wieżowca Złota 44, który odnaleźć można w stolicy. Cały budynek ma 192 metry. Jest on pierwszą taką konstrukcją w Polsce, do której wykorzystano trójszybowe moduły fasady.

zdj. główne: Verne Ho/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Pozycjonowanie sklepu internetowego krok po kroku
Pozycjonowanie sklepu internetowego krok po kroku
Chcesz dowiedzieć się jak pozycjonować strony internetowe, aby osiągnąć doskonałe efekty w jak najkrótszym czasie? Koniecznie zapoznaj się z całym poniższym artykułem, który rozwieje wiele wątpliwości na temat podstawowych działań niezbędnych podczas pozycjonowania. Wszystkie są ważne i istotne, dlatego dopiero wykonanie wszystkich gwarantuje wysoką skuteczność.
Kolekcjonerskie hobby — pomysły
Kolekcjonerskie hobby — pomysły
Zastanawiasz się, jak zagospodarować swój czas wolny? Przedstawiamy kilka ciekawych i angażujących hobby kolekcjonerskich!
Czy warto kupić telewizor z matrycą 100 Hz?
Czy warto kupić telewizor z matrycą 100 Hz?
Obecnie producenci telewizorów decydują się na ciekawe rozwiązania, mające na celu zachęcić klientów do zakupów, jak np. częstotliwość odświeżania obrazu 100 Hz. Czy warto wybrać taki sprzęt?
Ostatnie wpisy