Jak zbudować system wentylacji w firmie?
Architektura

Jak zbudować system wentylacji w firmie?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Skuteczna wentylacja to jeden z najważniejszych czynników wpływających na jakość powietrza w budynku. Prowadząc przedsiębiorstwo, trzeba zapewnić sobie i zatrudnionym osobom najlepsze warunki pracy. Dlatego warto dowiedzieć się, jak zbudować system wentylacji w firmie.

Stosowane rodzaje systemów wentylacji 

Najczęściej wykorzystuje się trzy odmiany, które są zależne od charakterystyki działalności i przestrzeni. Pierwszy typ to wentylacja naturalna, czyli zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza za sprawą otworów okiennych, drzwi, czy prześwitów w izolacji budynku.

Następny jest rodzaj mechaniczny. Wymiana powietrza odbywa się za sprawą systemów otworów wentylacyjnych, napędzanych energią elektryczną. Urządzenia zasysają świeże powietrze, a następnie je rozprowadzają.

Ostatni jest wariant mieszany. Dochodzi w nim do połączenia naturalnego procesu wentylacji pomieszczenia, który jest wspierany przez dodatkowy system urządzeń. Drugi układ jest uruchamiany w momencie, kiedy domyślna wentylacja nie jest w stanie zapewnić odpowiedniej rekuperacji, na przykład w szczytowym momencie zimy lub lata.

Która z odmian jest najlepsza dla firmy?

Spośród trzech wymienionych typów, za najlepsze rozwiązanie uważa się wentylację mechaniczną. To dlatego, że cechuje się niezawodnością, przy niskich kosztach utrzymania. Można ją zainstalować w praktycznie każdym obiekcie i dobrze współpracuje z powszechnymi systemami HVAC.

Wskaźnik wymiany powietrza

Przed zakupem konkretnego systemu wentylacyjnego, trzeba określić, jaka ilość świeżego powietrza powinna być dostarczona do wnętrza pomieszczenia. W tym przypadku koniecznie trzeba się skonsultować z inżynierami, którzy opracują dostosowany do warunków budynku plan rekuperacji – ilości i krotności wymiany powietrza.

Umożliwi to dobranie kanałów o odpowiedniej średnicy, zaplanowanie optymalnego przebiegu trasy i miejsca dla punktów nawiewnych i wywiewnych. Zapewnienie dobrej rekuperacji powietrza ma wpływ nie tylko na jakość przebywania w pomieszczeniu, ale też na efektywność energetyczną nieruchomości. Dlatego proces instalacji systemu wentylacyjnego w firmie powinien być powierzony specjalistom.

Budowa systemu wentylacyjnego – ważne kwestie

Przy instalowaniu systemu wentylacyjnego, trzeba zwrócić uwagę na miejsce i otoczenie poszczególnych elementów tak, aby cały układ działał prawidłowo.

Ważna jest właściwa lokalizacja zewnętrznych wlotów powietrza. Ich dolna partia powinna być umieszczona minimum 20 cm nad ziemią, dachem lub innymi powierzchniami poziomymi. Dzięki temu ich działanie nie będzie zaburzane przez liście lub śnieg.

Następna kwestia to zabezpieczenie kratek chroniących wlot powietrza przed ptakami i gryzoniami. Ich odchody, czy inne nieczystości związane z obecnością zwierząt mogą zakłócić właściwe funkcjonowanie układu HVAC i zwiększać rozwój szkodliwych mikroorganizmów. 

Kluczowym aspektem w kontekście prawidłowego działania systemu wentylacyjnego jest też czyszczenie, serwisowanie i kontrola techniczna poszczególnych elementów układu. Dlatego plan powinien uwzględniać ułatwienie dostępu, na przykład do sit wlotowych systemu, aby można było je utrzymać we właściwym stanie. Dzięki temu w firmowych pomieszczeniach będzie świeże powietrze, pozwalające efektywnie wykonywać pracę.

Zdj. główne: Lucas van Oort/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Moda biznesowa dla kobiet: Wyglądaj profesjonalnie i stylowo
Moda biznesowa dla kobiet: Wyglądaj profesjonalnie i stylowo
W tym artykule zaprezentujemy kilka cennych wskazówek dotyczących mody biznesowej dla kobiet, które pomogą Ci wyglądać profesjonalnie i stylowo.
Jak wykorzystać technologię rozpoznawania twarzy w monitoringu domowym?
Jak wykorzystać technologię rozpoznawania twarzy w monitoringu domowym?
Odkryj, jak nowoczesna technologia rozpoznawania twarzy może zwiększyć bezpieczeństwo Twojego domu dzięki zaawansowanym systemom monitoringu.
Jak wybrać odpowiedni zestaw edukacyjny dla początkującego elektronika?
Jak wybrać odpowiedni zestaw edukacyjny dla początkującego elektronika?
Zdobądź praktyczne porady, które pomogą Ci podjąć najodpowiedniejszą decyzję przy wyborze edukacyjnego zestawu do nauki elektroniki. Idealne dla początkujących entuzjastów.
Ostatnie wpisy