Co jest ważne w wyborze głośników?
Lifestyle

Co jest ważne w wyborze głośników?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Jakość dźwięku odpowiada za ogromną część przyjemności z słuchania muzyki i oglądania filmów. Słuch brzmieniowy, z którym rodzi się każdy człowiek, jest czuły na parametry dźwięków, ale psuje się i słabnie między innymi przez słuchanie muzyki przez niskiej jakości sprzęt. Telefon czy laptop nie posiadają na tyle zaawansowanego systemu nagłośnieniowego, aby dźwięk przez nie puszczany był przyjemny dla ucha i nie niszczył słuchu brzmieniowego. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę, aby kupić dobrej jakości głośniki. 

Efektywność głośnika 

Jest to jeden z najważniejszych, o ile nie najważniejszy parametr każdego sprzętu nagłośnieniowego. Efektywność, nazywana inaczej skutecznością, to informacja o tym, jakie ciśnienie akustyczne jest w stanie wygenerować kolumna głośnikowa po dostarczeniu do niej określonej mocy. Według ogólnie przyjętych standardów efektywność mierzy się w odległości 1 metra od odbiorcy, dostarczając do głośnika sygnał sinusoidalny o częstotliwości 1 kHz i mocy 1 W. Efektywność sprzętu audio podaje się w dB. Im większa skuteczność urządzenia, tym wyższy poziom głośności jest w stanie wygenerować dany model po dostarczeniu sygnału o określonym natężeniu. Większość głośników ma efektywność na poziomie od 87 do 90 dB. Warto pamiętać, że jest to wartość logarytmiczna, więc wzrost o 3 dB oznacza podwojenie głośności. Więcej informacji na temat ważnych parametrów głośników oraz konkretne modele sprzętów znajdziesz na https://natemataudio.pl/

Brzmienie głośników    

Wybierając głośniki do kina domowego, czy jakiegokolwiek innego celu, nie sposób nie wziąć pod uwagę aspektu brzmienia. W zależności od tego, co ma być głównym przeznaczeniem głośników – słuchanie muzyki, oglądanie filmów, granie w gry itp., idealne brzmienie będzie nieco inne. Niektóre osoby mają już bardzo mocno skonkretyzowane upodobania, co do brzmienia, jakiego szukają. Jeśli jednak nie wiesz do końca, czego potrzebujesz, przygotuj kilka swoich ulubionych utworów i przesłuchaj je na różnym sprzęcie w salonie muzycznym. Gatunki, takie jak rock i metal wymagają dużej dynamiki dźwięku oraz wyjątkowej głębi basu. Z kolei jazz czy muzyka klasyczna ożywają dopiero wtedy, gdy wydobyte jest autentyczne brzmienie instrumentów. Po takich testach zdecydowanie łatwiej będzie kupić subwoofer domowy oraz idealne głośniki, by cieszyć się najwyższej jakości dźwiękiem w domowych warunkach.   

Inne aspekty w wyborze głośników

Dobry sprzęt nagłośnieniowy nie należy do tanich, dlatego przed podjęciem decyzji o zakupie zestawu głośników lub kina domowego, warto zastanowić się bardzo dokładnie nad swoimi potrzebami i oczekiwaniami. Kluczem do sukcesu jest tutaj wzięcie pod uwagę jak największej ilości aspektów, które będą ułatwiały personalizację wyboru. Przede wszystkim znaczenie ma wielkość pomieszczenia, w którym będą znajdowały się głośniki. Dodatkowo, warto zatrzymać się nad akustyką tego miejsca – inaczej dźwięk będzie roznosił się w pokoju wyłożonym ceramicznymi płytkami, inaczej w drewnianej chacie. Ostatnim niuansem, który ma wpływ na brzmienie głośników w domu jest ilość okien i otwartej przestrzeni. Na szybach dźwięk rezonuje inaczej niż w ścianach. Jeśli w pomieszczeniu znajdują się pół ścianki, łuki czy inne elementy tłumiące dźwięk, będzie on niósł się w inny sposób, niż na otwartej przestrzeni.

Zdj. główne: Josh Sorenson/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Audyt tajemniczego gościa – na czym to polega
Audyt tajemniczego gościa – na czym to polega
Odkryj tajemnice audytu tajemniczego gościa: Poznaj, na czym polega ta skuteczna metoda oceny jakości obsługi i doświadczenia klienta.
Jak o higienę powinny dbać studia tatuażu?
Jak o higienę powinny dbać studia tatuażu?
Te zasady higieny powinny być respektowane w każdym salonie tatuażu. Przeczytaj, jakie wymogi powinno spełniać profesjonalne studio.
CV online – szybki sposób na profesjonalny życiorys
CV online – szybki sposób na profesjonalny życiorys
Kreator CV to zbiór nowoczesnych szablonów, które wystarczy jedynie uzupełnić informacjami o sobie, a następnie gotowy plik wygenerować w uniwersalnym formacie PDF. Zobacz, jakie to proste!
Ostatnie wpisy