Czym są koparki kryptowalut i jak działają?
Biznes

Czym są koparki kryptowalut i jak działają?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Kryptowaluty to jeden z najgorętszych tematów nie tylko na forach związanych z inwestowaniem, ale także podczas rozmów towarzyskich. Poruszane są zagadnienia dotyczące zarówno kupowania i sprzedawania kryptowalut, jak i kompletowania koparek.

Zacznijmy od początku. Czym tak naprawdę są kryptowaluty?

Zanim zacznie się w ogóle temat koparek do Bitcoinów, Litecoinów, czy innych odmian, należy po pierwsze określić, czym są kryptowaluty. W świadomości społecznej opinia na temat tej waluty jest podzielona. Dla jednych to sposób na szybki zarobek, dla drugich na bezpieczne lokowanie środków, a dla jeszcze innych dobra rozrywka, która zapewnia ogrom emocji – na przykład poprzez inwestowanie. 

Same kryptowaluty są określane głównie jako waluta wirtualna. Dla wielu osób jest to dość trudne do zrozumienia, w jaki sposób waluta w cyberświecie może być tyle warta i w ogóle jak ta wartość jest oceniana. W każdym razie kryptowaluty można określić jako środek płatniczy, którym można nabyć usługi i przedmioty. Oczywiście w przypadku, gdy podmiot sprzedający takie rzeczy jest w stanie obsłużyć płatność kryptowalutą.

Jednak coraz częściej kryptowaluty są określane jako instrument inwestycyjny, który można również wykorzystać jako narzędzie do przechowywania konkretnych środków pieniężnych. Potwierdzają to ciągle powstające liczne start-upy oraz firmy, które oferują nie tylko doradztwo w inwestowaniu, ale także udostępniają konkretne instrumenty, pozwalające na konsekwentne bogacenie się poprzez kryptowaluty. O tym, czy kryptowaluty zastąpią złoto, pisaliśmy już wcześniej

System blockchain – podstawa działania kryptowalut

Działanie kryptowalut opiera się na zdecentralizowanym systemie, łańcuchu bloków – tzw. blockchainie. Ten system służy głównie do przechowywania oraz przesyłania wiadomości na temat internetowych transakcji. Komputery połączone za sprawą internetu wykonują konkretne obliczenia, a poprzez rozwiązanie skomplikowanych równań otrzymują całą jednostkę lub część kryptowaluty.

Natomiast co oznacza to, że jest zdecentralizowany? To bardzo ważna kwestia, która prawdopodobnie przesądza o tym, że kryptowaluty są tak wartościowe. Blockchain jest rejestrem transakcji, które są wykonywane poprzez kryptowaluty. Obsługuje go duża ilość komputerów, co powoduje, że nie ma jednego miejsca, w którym są przeprowadzane najważniejsze czynności. Dzięki temu, że nie ma jednej instytucji kontrolującej działanie systemu, jest on tak wartościowy – nikt nie może dokonać manipulacji. 

Koparka do kryptowalut – czym jest?

Skoro już wiadomo, czym są kryptowaluty i przede wszystkim, jak działają i co wpływa na to, że są tak cenne i wiarygodne, można przejść do wyjaśnienia kwestii, czym jest koparka do kryptowalut. 

Jak wspomniano wcześniej, kryptowaluty są przyznawane za to, że dana koparka, czyli po prostu komputer, rozwiązała skomplikowane obliczenia. W zależności od poziomu trudności może to być cała jednostka lub jej część. Jeżeli chodzi stricte o to, czym fizycznie jest ten sprzęt, to może to być komputer lub karta graficzna.

Można śmiało powiedzieć, że aktualna popularność kryptowalut sprawiła, że znacznie bardziej opłaca się inwestować w drugie rozwiązanie. Te komponenty są niezbędne do tego, żeby skutecznie rozwiązywać trudne obliczenia. Ten proces nazywa się właśnie kopaniem kryptowalut. Wspomniany wcześniej system blockchain zapisuje nowe transakcje i emituje nowe coiny. Sposób, w jaki mierzy się wydajność koparki, to liczba hashy na sekundę. Oznacza to, ile ciągów znaków jest w stanie wykryć koparka w ciągu sekundy. 

Metody wykopywania kryptowalut – jakie są najskuteczniejsze sposoby?

W przypadku kopania kryptowalut najpopularniejszymi i najskuteczniejszymi sposobami są Proof Of Work i Proof Of Stake. Pierwszy z nich jest rozwiązaniem, które najbardziej pasuje do klasycznego opisu procesu, jakim jest korzystanie z koparek kryptowalut. To właśnie do niego są potrzebne specjalistyczne i profesjonalne komponenty, takie jak superwydajne karty graficzne. Dzięki nim koparka może wykonywać skomplikowane obliczenia i dokładać bloki z informacjami do całego systemu blockchain.

Z kolei osoby korzystające z drugiej opcji nie są zmuszone do inwestowania dużych pieniędzy w karty graficzne. Jest to raczej pewien rodzaj inwestowania, gdzie przetrzymywane w portfelu coiny są przekazywane „górnikom” i naliczają prowizję dla właściciela.

Zdjęcie główne: Nana Dua/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Domowy bar – jakie urządzenia przydają się do przygotowywania drinków?
Domowy bar – jakie urządzenia przydają się do przygotowywania drinków?
Domowy bar – jakie urządzenia przydają się do przygotowywania drinków? Jak podawać drinki, wino i szampana?
W co wyposażyć firmową kuchnię i łazienkę?
W co wyposażyć firmową kuchnię i łazienkę?
Biuro to przestrzeń nie tylko do pracy. Zobacz, jak odpowiednio wyposażyć i zaaranżować miejsca wspólne w firmie, by były one komfortowe i odpowiadały na potrzeby pracowników.
Zdrój uliczny: odkryj wodę w nowej odsłonie
Zdrój uliczny: odkryj wodę w nowej odsłonie
Odkryj orzeźwiającą wodę zdrój uliczny — nowa odsłona dostępu do świeżej pitnej wody. Wygodne, ekologiczne i dla wszystkich!
Ostatnie wpisy