Czym są koparki kryptowalut i jak działają?
Biznes

Czym są koparki kryptowalut i jak działają?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Kryptowaluty to jeden z najgorętszych tematów nie tylko na forach związanych z inwestowaniem, ale także podczas rozmów towarzyskich. Poruszane są zagadnienia dotyczące zarówno kupowania i sprzedawania kryptowalut, jak i kompletowania koparek.

Zacznijmy od początku. Czym tak naprawdę są kryptowaluty?

Zanim zacznie się w ogóle temat koparek do Bitcoinów, Litecoinów, czy innych odmian, należy po pierwsze określić, czym są kryptowaluty. W świadomości społecznej opinia na temat tej waluty jest podzielona. Dla jednych to sposób na szybki zarobek, dla drugich na bezpieczne lokowanie środków, a dla jeszcze innych dobra rozrywka, która zapewnia ogrom emocji – na przykład poprzez inwestowanie. 

Same kryptowaluty są określane głównie jako waluta wirtualna. Dla wielu osób jest to dość trudne do zrozumienia, w jaki sposób waluta w cyberświecie może być tyle warta i w ogóle jak ta wartość jest oceniana. W każdym razie kryptowaluty można określić jako środek płatniczy, którym można nabyć usługi i przedmioty. Oczywiście w przypadku, gdy podmiot sprzedający takie rzeczy jest w stanie obsłużyć płatność kryptowalutą.

Jednak coraz częściej kryptowaluty są określane jako instrument inwestycyjny, który można również wykorzystać jako narzędzie do przechowywania konkretnych środków pieniężnych. Potwierdzają to ciągle powstające liczne start-upy oraz firmy, które oferują nie tylko doradztwo w inwestowaniu, ale także udostępniają konkretne instrumenty, pozwalające na konsekwentne bogacenie się poprzez kryptowaluty. O tym, czy kryptowaluty zastąpią złoto, pisaliśmy już wcześniej

System blockchain – podstawa działania kryptowalut

Działanie kryptowalut opiera się na zdecentralizowanym systemie, łańcuchu bloków – tzw. blockchainie. Ten system służy głównie do przechowywania oraz przesyłania wiadomości na temat internetowych transakcji. Komputery połączone za sprawą internetu wykonują konkretne obliczenia, a poprzez rozwiązanie skomplikowanych równań otrzymują całą jednostkę lub część kryptowaluty.

Natomiast co oznacza to, że jest zdecentralizowany? To bardzo ważna kwestia, która prawdopodobnie przesądza o tym, że kryptowaluty są tak wartościowe. Blockchain jest rejestrem transakcji, które są wykonywane poprzez kryptowaluty. Obsługuje go duża ilość komputerów, co powoduje, że nie ma jednego miejsca, w którym są przeprowadzane najważniejsze czynności. Dzięki temu, że nie ma jednej instytucji kontrolującej działanie systemu, jest on tak wartościowy – nikt nie może dokonać manipulacji. 

Koparka do kryptowalut – czym jest?

Skoro już wiadomo, czym są kryptowaluty i przede wszystkim, jak działają i co wpływa na to, że są tak cenne i wiarygodne, można przejść do wyjaśnienia kwestii, czym jest koparka do kryptowalut. 

Jak wspomniano wcześniej, kryptowaluty są przyznawane za to, że dana koparka, czyli po prostu komputer, rozwiązała skomplikowane obliczenia. W zależności od poziomu trudności może to być cała jednostka lub jej część. Jeżeli chodzi stricte o to, czym fizycznie jest ten sprzęt, to może to być komputer lub karta graficzna.

Można śmiało powiedzieć, że aktualna popularność kryptowalut sprawiła, że znacznie bardziej opłaca się inwestować w drugie rozwiązanie. Te komponenty są niezbędne do tego, żeby skutecznie rozwiązywać trudne obliczenia. Ten proces nazywa się właśnie kopaniem kryptowalut. Wspomniany wcześniej system blockchain zapisuje nowe transakcje i emituje nowe coiny. Sposób, w jaki mierzy się wydajność koparki, to liczba hashy na sekundę. Oznacza to, ile ciągów znaków jest w stanie wykryć koparka w ciągu sekundy. 

Metody wykopywania kryptowalut – jakie są najskuteczniejsze sposoby?

W przypadku kopania kryptowalut najpopularniejszymi i najskuteczniejszymi sposobami są Proof Of Work i Proof Of Stake. Pierwszy z nich jest rozwiązaniem, które najbardziej pasuje do klasycznego opisu procesu, jakim jest korzystanie z koparek kryptowalut. To właśnie do niego są potrzebne specjalistyczne i profesjonalne komponenty, takie jak superwydajne karty graficzne. Dzięki nim koparka może wykonywać skomplikowane obliczenia i dokładać bloki z informacjami do całego systemu blockchain.

Z kolei osoby korzystające z drugiej opcji nie są zmuszone do inwestowania dużych pieniędzy w karty graficzne. Jest to raczej pewien rodzaj inwestowania, gdzie przetrzymywane w portfelu coiny są przekazywane „górnikom” i naliczają prowizję dla właściciela.

Zdjęcie główne: Nana Dua/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak ochronić tablet i telefon, by służyły przez lata?
Jak ochronić tablet i telefon, by służyły przez lata?
Czy Twój telefon często ląduje na podłodze, przez co musisz wymieniać go lub naprawiać kilka razy do roku? Zobacz, jak chronić telefon przed uszkodzeniami, by służył Ci latami.
Firma dla początkujących – o czym warto pamiętać?
Firma dla początkujących – o czym warto pamiętać?
Prowadzenie firmy to wyzwanie. Wybierz właściwe kroki i osiągnij sukces!
Intercyza – co warto o niej wiedzieć?
Intercyza – co warto o niej wiedzieć?
Związek małżeński automatycznie łączy majątek dwóch osób. Można to jednak zmienić z pomocą umowy intercyzy. Czy jednak warto? Jakie są zalety takiego rozwiązania?
Ostatnie wpisy