Co należy regularnie sprawdzać w zakładach przemysłowych?
Biznes

Co należy regularnie sprawdzać w zakładach przemysłowych?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Zakłady przemysłowe są miejscem pracy setek osób. W związku z tym, że hale są tak duże, przebywa w nich jednocześnie bardzo wiele pracowników oraz funkcjonuje mnóstwo ciężkich maszyn, utrzymanie fabryki wiąże się z bardzo regularnymi kontrolami. W przemyśle wszystko musi działać bez zarzutu, a każdą usterkę należy usuwać niezwłocznie po jej znalezieniu. W przeciwnym wypadku warunki pracy na hali przemysłowej mogą stać się niebezpieczne. Oto elementy, które należy sprawdzać cyklicznie w każdym zakładzie.

Wentylacja i klimatyzacja

W pomieszczeniu, w którym przebywa jednocześnie ponad 100 osób, konieczna jest dobra wentylacja. Na temperaturę na halach fabrycznych duży wpływ mają maszyny, które podczas swojej pracy bardzo się nagrzewają i mogą obniżać komfort pracowników.

Projektowanie instalacji wentylacyjnej powinno odbywać się z uwzględnieniem zarówno powierzchni, jak i średniego zaludnienia w poszczególnych pomieszczeniach. Dodatkowym aspektem podczas tworzenia projektu powinna być orientacyjna ilość pyłu oraz innych zanieczyszczeń w powietrzu na hali przemysłowej. Bez wzięcia pod uwagę tych szczegółów nie jest możliwe stworzenie skutecznego systemu wentylacyjnego w fabryce. Dobór centrali wentylacyjnej również ma ogromne znaczenie dla wydajności całego systemu. Obranie złego punktu może skutkować na przykład zastojami w przepływie powietrza lub tworzeniem się przeciągów. 

Z uwagi na wysokie temperatury, które często powstają na halach przemysłowych, niezbędna jest także klimatyzacja. Nawet zimą temperatury w fabrykach mogą być bardzo wysokie przez nagrzewające się podczas pracy maszyny oraz obecność wielu osób na ograniczonej przestrzeni. Wydajność klimatyzatorów należy obliczyć uwzględniając powierzchnię hali fabrycznej oraz średni wzrost temperatury podczas pracy. 

Napięcie w gniazdach elektrycznych oraz bezpieczniki   

Większość fabryk zasilana jest przede wszystkim prądem, dlatego to od niego zależy prawidłowe funkcjonowanie przedsiębiorstwa. W zakładach przemysłowych bardzo częste usterki wynikają właśnie z nieprawidłowego napięcia w kontaktach elektrycznych lub spięć. Z tego powodu wszystkie elementy podlegające pod sieć elektryczną, na przykład rozłączniki bezpiecznikowe, muszą być regularnie i bardzo dokładnie sprawdzane. Ich prawidłowe działanie jest gwarancją dobrej jakości pracy maszyn oraz bezpieczeństwa pracowników.

W wyniku skoku napięcia albo przepalenia któregoś z wejść, urządzenie podpięte pod dany obwód mogą ulec zniszczeniu. Aby uniknąć awarii, która mogłaby zatrzymać pracę w fabryce na kilka godzin, wszystkie elementy związane z elektroniką oraz przepływem prądu muszą być regularnie kontrolowane.  

Praca na hali fabrycznej nie należy wcale do łatwych zadań, a prowadzenie i zarządzanie zakładem przemysłowym to ogromna odpowiedzialność. Obowiązkiem każdego przedsiębiorcy jest zapewnienie swoim pracownikom bezpieczeństwa oraz komfortu pracy. Dobro osób pracujących w fabryce jest nadrzędną wartością i powinno być priorytetem w każdej sytuacji. Regularne kontrole oraz sprawdzanie stanu technicznego maszyn, układów i instalacji w danym przedsiębiorstwie to wyraz troski i odpowiedzialności ze strony pracodawcy. 

Zdj. główne: Peter Herrmann/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
G-Steel – ultracienki zegarek od Casio
G-Steel – ultracienki zegarek od Casio
Zegarki G-Steel od renomowanego producenta Casio. Czym seria różni się od najpopularniejszych modeli Casio?
Jak dbać o wizerunek firmy?
Jak dbać o wizerunek firmy?
Czy wiesz, że wizerunek Twojej firmy w przestrzeni rzeczywistej i internetowej może zaważyć na Twoje konkurencyjności na rynku? Postaw na metody na miarę XXI wieku i skutecznie promuj się w mediach i wśród klientów.
Co jest ważne w wyborze głośników?
Co jest ważne w wyborze głośników?
Słuchanie muzyki to forma relaksu dla większości ludzi na świecie. Prawdziwa przyjemność z tego zajęcia ujawnia się jednak dopiero wtedy, kiedy do dyspozycji ma się odpowiedni sprzęt nagłaśniający. Podpowiadamy, jak wybrać głośniki.
Ostatnie wpisy