Jak uniknąć przegrzania urządzeń elektronicznych?
BiznesLifestyle

Jak uniknąć przegrzania urządzeń elektronicznych?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Upały z pewnością nie wpływają dobrze na nasze sprzęty elektroniczne. Przegrzewające się smartfony i laptopy to bez wątpienia problem wielu z nas. Jak jednak tego uniknąć? Podpowiadamy, co możesz zrobić, aby Twoje urządzenia elektroniczne się nie przegrzewały.

Letnie upały i gorące pomieszczenia są wyzwaniem nie tylko dla nas, ale także dla naszych urządzeń elektronicznych. Ich przegrzanie może doprowadzić do znacznych uszkodzeń, dlatego też lepiej będzie tego uniknąć. Jak to jednak zrobić? Podpowiadamy.

Jak uchronić laptopa przed przegrzaniem?

Zbyt długie używanie lub korzystanie z laptopa na dużym upale może doprowadzić do przegrzania. Co więc zrobić, aby temu zapobiec? Przede wszystkim staraj się nie wystawiać sprzętu na bezpośredni kontakt z promieniami słonecznymi. Pamiętaj także, że przechodząc z gorącego miejsca do zimniejszego, na przykład klimatyzowanego biurowca, pozwól przez kilka minut „zaaklimatyzować się” swojemu urządzeniu. Nie rozpoczynaj pracy od razu, ale odczekaj kilka minut.

Taki krótki odpoczynek pozwoli na ochłodzenie wewnętrznych procesorów. Ważne jest również, aby w gorące dni nie ładować baterii do końca – proces ładowania wytwarza spore ilości ciepła, dlatego też staraj się nie ładować urządzeń do pełna, a także powstrzymaj się  od korzystania z power banków, będąc na zewnątrz lub w gorącym pomieszczeniu. Istotne jest także, aby nie korzystać z kilku aplikacji równocześnie, ponieważ wiąże się to z intensywną pracą, a intensywna praca urządzenia sprawia, że wytwarza ono dodatkowe ciepło.

Jeśli jednak Twój laptop się przegrzeje, to co możesz zrobić, aby go ochłodzić? Przede wszystkim wyłącz urządzenie i nie korzystaj z niego przez jakiś czas. Ponadto oczyść otwory wentylacyjne oraz pamiętaj, aby dostosować ustawiania zasilania, tak aby urządzenie zużywało mniej energii. Możesz także stosować podkładki chłodzące pod laptopa, a przydatnym gadżetem może okazać się radiator

Przegrzanie smartfona

Mimo że z reguły smartfony są raczej odporniejsze na przegrzanie od laptopów, to mimo wszystko mogą one niezbyt dobrze zareagować na wysoką temperaturę. Jeśli dojdzie do przegrzania smartfona, to przede wszystkim wyłącz go, zdejmij etui i odłóż sprzęt w zacienione, chłodne miejsce, a następnie poczekaj, aż wróci do swojej normalnej temperatury. Pamiętaj także, aby nie podłączać rozgrzanego telefonu do ładowarki. Ponadto podobnie jak w przypadku laptopa, tak i w przypadku smartfona, najlepszym rozwiązaniem unikanie nadmiernego przeciążania telefonu – wyłącz wszystkie funkcje, których w danej chwili nie potrzebujesz, takie jak Bluetooth, WiFi, GPS i tym podobne.

O czym jeszcze należy pamiętać?

O czym jeszcze pamiętać, aby uniknąć przegrzania się urządzeń elektronicznych? Przede wszystkim pozwól na swobodny przepływ powietrza. Postaraj się więc, aby wokoło urządzeń było dostatecznie sporo przestrzeni, co zapewni szybsze i sprawniejsze chłodzenie. Bardzo ważne jest także, aby regularnie czyścić wiatraki w komputerach i innych sprzętach. Zwykłe oczyszczenie i odkurzenie kurzu i zanieczyszczeń z wnętrzności urządzenia ułatwi im działanie w trudnych warunkach temperaturowych. Inną niezwykle istotną zasadą, jest, aby nie układać sprzętu na sobie, ponieważ doprowadzi to do szybszego nagrzania się.

Zdj. główne: Lauren Mancke/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
W co wyposażyć firmową kuchnię i łazienkę?
W co wyposażyć firmową kuchnię i łazienkę?
Biuro to przestrzeń nie tylko do pracy. Zobacz, jak odpowiednio wyposażyć i zaaranżować miejsca wspólne w firmie, by były one komfortowe i odpowiadały na potrzeby pracowników.
Prywatny samolot – luksusowa forma podróży dla wymagających
Prywatny samolot – luksusowa forma podróży dla wymagających
Prywatny samolot to jedna z najbardziej prestiżowych form podróży, która daje wiele korzyści i wygody. Ten rodzaj transportu cieszy się coraz większą popularnością, szczególnie wśród biznesmenów, celebrytów oraz osób, które cenią sobie prywatność i komfort. W tym artykule dowiesz się, czym jest prywatny samolot, jakie są jego zalety oraz ile kosztuje wynajęcie prywatnego samolotu.
TOP 3 kierunki na wakacje 2023 – gdzie warto pojechać?
TOP 3 kierunki na wakacje 2023 – gdzie warto pojechać?
Planowanie wakacji to zawsze przyjemna sprawa, jednak wybór idealnego kierunku może być czasem wyzwaniem.
Ostatnie wpisy