6 rzeczy, których nie może zabraknąć w gabinecie stomatologicznym
Biznes

6 rzeczy, których nie może zabraknąć w gabinecie stomatologicznym

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Komfort pracy lekarza oraz wygoda i bezpieczeństwo pacjenta powinny być podstawą w każdym gabinecie stomatologiczny. Aby to zapewnić, warto wybrać dobrej jakości sprzęt i akcesoria dentystyczne. Podpowiadamy, jakich 6 rzeczy nie może zabraknąć w gabinecie stomatologicznym.

Unit stomatologiczny

Najważniejszym wyposażeniem gabinetu stomatologicznego jest unit, czyli fotel stomatologiczny, stolik lekarza i stolik asysty, sterownik nożny, blok spluwaczki, lampa zabiegowa, blok zasilania oraz konsola lekarza z urządzeniami takimi jak turbina, mikrosilnik, do którego podłączane są różnego rodzaju wiertła i dmuchawka wodno-powietrzna. Jest to podstawowy sprzęt w każdym gabinecie.

Instrumenty stomatologiczne

Niezwykle ważne w gabinecie są także instrumenty stomatologiczne, czyli podstawowe narzędzia, które wykorzystywane są do oceny stanu jamy ustnej i w diagnozowaniu konkretnych problemów. Mianem takich instrumentów określamy usterko dentystyczne z uchwytem, zgłębnik dentystyczny twardy, nazywany również sondą lub zgłębnikiem stomatologicznym, oraz pęsetę stomatologiczną.

Narzędzie stomatologiczne

W gabinecie nie może zabraknąć oczywiście narzędzi do wykonywania zabiegów. Potrzebne więc będą:

  • narzędzia do izolowania zębów od wilgoci, czyli instrumenty i akcesoria, dzięki którym stomatolog może osuszać jamę ustną
  • narzędzia do wypełniania ubytków i opracowywania wypełnień takie jak różnego rodzaju nakładacze i upychadła stomatologiczne
  • narzędzia do opracowywania zębów, które służą do opracowywania tkanek twardych i miękkich zębów oraz odbudowywania brakujących ścian zęba.
  • narzędzia chirurgiczne wykorzystywane do zabiegów takich jak ekstrakcja zębów. Do narzędzi chirurgicznych zaliczamy dźwignie bagnetowe i korzeniowe, kleszcze do różnego rodzaju zębów, igły i igłotrzymacze. 
  • Narzędzia implantologiczne służące do odbudowy uzębienia na implantach. Należą do nich między innymi: periotomy, osteotomy implantologiczne i dłutka implantologiczne.  

Akcesoria do dezynfekcji i sterylizacji

Dezynfekcja i sterylizacja stanowią podstawę do odpowiedniego funkcjonowania gabinetu stomatologicznego. Dlatego też w gabinecie koniecznie muszą znaleźć się różnego rodzaju preparaty pozwalające na zachowanie sterylnych warunków i stosowanie dezynfekcji. Potrzebne będą także akcesoria do mycia i dezynfekcji skóry, instrumentów i powierzchni, pojemniki do mycia i dezynfekcji, opakowania do sterylizacji narzędzi stomatologicznych oraz testy i akcesoria do sterylizacji.

Pokrowce, serwety, śliniaki i wkłady jednorazowe

Akcesoria takie jak pokrowce, serwety, śliniaki i wkłady jednorazowe zapewniają skuteczne i optymalne działanie gabinetu. Służą one do zabezpieczenia pacjenta przed ewentualnymi zabrudzeniami podczas procedur stomatologicznych, stanowią ochronę przed zanieczyszczeniami takimi jak ślina, krew, cząstki zębiny, a co za tym idzie, gwarantują wygodę oraz bezpieczeństwo podczas wykonywanych zabiegów.

Akcesoria dla dentysty

W gabinecie nie może także zabraknąć różnego rodzaju akcesoriów dla lekarza takich jak odzież ochronna, przyłbice stomatologiczne, maseczki, okulary stomatologiczne oraz różnorodne rękawiczki. Dobór odpowiednich akcesoriów znacząco zwiększa komfort i bezpieczeństwo w gabinecie stomatologicznym, zarówno dla lekarza jak i pacjentów.

Zdjęcie główne: Pavel Danilyuk/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Projektor 4K do filmów – jaki warto wybrać?
Projektor 4K do filmów – jaki warto wybrać?
Szukasz dobrego projektora do domu? Sprawdź nasze propozycje!
Ferrari rozwija swoją markę modową
Ferrari rozwija swoją markę modową
Ferrari to nie tylko samochody. Znany producent luksusowych aut przedstawił swoją nową kolekcją modową.
Jaki rower elektryczny wybrać?
Jaki rower elektryczny wybrać?
Jaki rower elektryczny będzie najlepszy? Weź pod uwagę swoje wymagania, dostosuj rodzaj silnika i wybierz rower elektryczny, który spełni Twoje oczekiwania.
Ostatnie wpisy