6 rzeczy, których nie może zabraknąć w gabinecie stomatologicznym
Biznes

6 rzeczy, których nie może zabraknąć w gabinecie stomatologicznym

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Komfort pracy lekarza oraz wygoda i bezpieczeństwo pacjenta powinny być podstawą w każdym gabinecie stomatologiczny. Aby to zapewnić, warto wybrać dobrej jakości sprzęt i akcesoria dentystyczne. Podpowiadamy, jakich 6 rzeczy nie może zabraknąć w gabinecie stomatologicznym.

Unit stomatologiczny

Najważniejszym wyposażeniem gabinetu stomatologicznego jest unit, czyli fotel stomatologiczny, stolik lekarza i stolik asysty, sterownik nożny, blok spluwaczki, lampa zabiegowa, blok zasilania oraz konsola lekarza z urządzeniami takimi jak turbina, mikrosilnik, do którego podłączane są różnego rodzaju wiertła i dmuchawka wodno-powietrzna. Jest to podstawowy sprzęt w każdym gabinecie.

Instrumenty stomatologiczne

Niezwykle ważne w gabinecie są także instrumenty stomatologiczne, czyli podstawowe narzędzia, które wykorzystywane są do oceny stanu jamy ustnej i w diagnozowaniu konkretnych problemów. Mianem takich instrumentów określamy usterko dentystyczne z uchwytem, zgłębnik dentystyczny twardy, nazywany również sondą lub zgłębnikiem stomatologicznym, oraz pęsetę stomatologiczną.

Narzędzie stomatologiczne

W gabinecie nie może zabraknąć oczywiście narzędzi do wykonywania zabiegów. Potrzebne więc będą:

  • narzędzia do izolowania zębów od wilgoci, czyli instrumenty i akcesoria, dzięki którym stomatolog może osuszać jamę ustną
  • narzędzia do wypełniania ubytków i opracowywania wypełnień takie jak różnego rodzaju nakładacze i upychadła stomatologiczne
  • narzędzia do opracowywania zębów, które służą do opracowywania tkanek twardych i miękkich zębów oraz odbudowywania brakujących ścian zęba.
  • narzędzia chirurgiczne wykorzystywane do zabiegów takich jak ekstrakcja zębów. Do narzędzi chirurgicznych zaliczamy dźwignie bagnetowe i korzeniowe, kleszcze do różnego rodzaju zębów, igły i igłotrzymacze. 
  • Narzędzia implantologiczne służące do odbudowy uzębienia na implantach. Należą do nich między innymi: periotomy, osteotomy implantologiczne i dłutka implantologiczne.  

Akcesoria do dezynfekcji i sterylizacji

Dezynfekcja i sterylizacja stanowią podstawę do odpowiedniego funkcjonowania gabinetu stomatologicznego. Dlatego też w gabinecie koniecznie muszą znaleźć się różnego rodzaju preparaty pozwalające na zachowanie sterylnych warunków i stosowanie dezynfekcji. Potrzebne będą także akcesoria do mycia i dezynfekcji skóry, instrumentów i powierzchni, pojemniki do mycia i dezynfekcji, opakowania do sterylizacji narzędzi stomatologicznych oraz testy i akcesoria do sterylizacji.

Pokrowce, serwety, śliniaki i wkłady jednorazowe

Akcesoria takie jak pokrowce, serwety, śliniaki i wkłady jednorazowe zapewniają skuteczne i optymalne działanie gabinetu. Służą one do zabezpieczenia pacjenta przed ewentualnymi zabrudzeniami podczas procedur stomatologicznych, stanowią ochronę przed zanieczyszczeniami takimi jak ślina, krew, cząstki zębiny, a co za tym idzie, gwarantują wygodę oraz bezpieczeństwo podczas wykonywanych zabiegów.

Akcesoria dla dentysty

W gabinecie nie może także zabraknąć różnego rodzaju akcesoriów dla lekarza takich jak odzież ochronna, przyłbice stomatologiczne, maseczki, okulary stomatologiczne oraz różnorodne rękawiczki. Dobór odpowiednich akcesoriów znacząco zwiększa komfort i bezpieczeństwo w gabinecie stomatologicznym, zarówno dla lekarza jak i pacjentów.

Zdjęcie główne: Pavel Danilyuk/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*