Jak zdobyć patent żeglarski?
Sport

Jak zdobyć patent żeglarski?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Do samodzielnego żeglowania po morzu czy jeziorze potrzebujesz patentu żeglarskiego. Początek sezonu to idealny moment, aby go zdobyć. Jednak zanim zaczniesz szukać odpowiedniej szkoły lub kursu, sprawdź, jak przebiega cały proces krok po kroku.

Po co patent i czy jest on dla każdego?

W Polsce obowiązuje prawo o żegludze śródlądowej oraz rozporządzenie ministra sportu na temat patentu żeglarskiego. Zawarto tam informacje o tym, że konieczne jest zdobycie dokumentu uprawniającego do kierowania jachtem o określonej wielkości oraz mocy. Jeśli więc chcesz samodzielnie pływać większymi jednostkami wodnymi, takie uprawnienia będą niezbędne. Warto zaznaczyć, że tak naprawdę każdy może zostać żeglarzem jachtowym. Co ciekawe, ograniczenia wiekowe na pierwszy stopień to zaledwie ukończone 14 lat, co z pewnością docenią młodzi fascynaci żeglugi. Wystarczy więc jeden kurs tygodniowy, wersja 14-dniowa, a nawet weekendowa w przypadku uprawnień na sternika motorowodnego, aby uzyskać patent żeglarski. Na każdym z takich szkoleń wyróżnia się dwa etapy, pierwszym jest teoria, a drugim już zajęcia praktyczne. Co ważne, nie jest wymagana umiejętność pływania, aby taki kurs odbyć, choć śmiałkom zaleca się naukę przynajmniej równolegle z odbywaniem szkolenia.

Stopnie żeglarskie – jakie wyróżniamy?

Istnieją trzy stopnie żeglarskie w Polsce, pierwszym jest żeglarz jachtowy. Po zdobyciu takiego uprawnienia możesz prowadzić po wodach śródlądowych w porze dziennej jachty żaglowe o długości kadłuba do 12 metrów, maksymalnie w strefie do 2 mil morskich od brzegu. Aby uzyskać patent na żeglarza jachtowego, wymagane jest ukończone 14 lat oraz zdanie egzaminu teoretycznego i praktycznego. Drugi stopień żeglarski to jachtowy sternik morski, w tym przypadku zwiększa się przede wszystkim długość kadłuba jachtu, jaki możesz prowadzić, wynosi ona dokładnie 18 metrów. Tutaj wymagania są jednak nieco większe, bo poza zdaniem egzaminów, osoba musi być pełnoletnia i odbyć wcześniej przynajmniej dwa rejsy po wodach morskich o łącznym czasie minimum 200 godzin żeglugi.

Najwyższym stopniem żeglarskim w naszym kraju jest kapitan jachtowy. Jednak znów wymagania są znacznie większe, bo po uzyskaniu patentu jachtowego sternika morskiego konieczne jest odbycie przynajmniej sześciu rejsów po wodach morskich, których łączny czas wyniesie 1200 godzin żeglugi. Chcemy jednocześnie zaznaczyć, że uzyskanie patentu kapitańskiego równoznaczne jest z uzyskaniem uprawnień kapitana motorowodnego. Gdy zostaniesz kapitanem, możesz pływać, gdzie chcesz i czym chcesz.

Egzamin i kurs – co warto wiedzieć?

Kursy odbywają się w całej Polsce głównie w okresie wiosny, lata i jesieni. Podczas pory wakacyjnej pogoda z pewnością będzie lepsza, ale wydatek oraz kolejki znacznie większe. Najtańsze kursy są w kwietniu oraz październiku, polecamy więc tę porę, jeśli niestraszny Ci chłód i wiatr, a chcesz zaoszczędzić. Wydanie patentu, a także sam późniejszy egzamin zapewniają organizatorzy kursu, dzięki czemu tak naprawdę nie będziesz musiał się martwić większymi formalnościami. Co ważne, wiele szkół oferuje swoim klientom certyfikat ISSA za pewną dopłatą, który upoważnia do podróżowania po zagranicznych wodach. Czy jesteś zdecydowany na zostanie żeglarzem jachtowym? Daj nam znać!

Zdj. główne: Michael Held/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Najmodniejsze fasony spodni w tym sezonie! Sprawdź, co koniecznie musi się znaleźć w Twojej szafie!
Najmodniejsze fasony spodni w tym sezonie! Sprawdź, co koniecznie musi się znaleźć w Twojej szafie!
Jak przygotować modną stylizację na ten sezon? Zacznij od spodni – oto najpopularniejsze fasony.
Jakie wyposażenie do salonu stylizacji paznokci?
Jakie wyposażenie do salonu stylizacji paznokci?
Ważne wyposażenie salonu stylizacji paznokci - klucz do sukcesu i zadowolenia klientów. O czym warto pamiętać?
Jak wykorzystać przednią diodę LED w twoim smartfonie do poprawy jakości zdjęć?
Jak wykorzystać przednią diodę LED w twoim smartfonie do poprawy jakości zdjęć?
Odkryj sekrety wykorzystania przedniej diody LED w smartfonie do osiągnięcia wyższej jakości zdjęć. Poruszymy temat ustawień, optymalnego oświetlenia i praktycznych technik, które pomogą w twojej fotograficznej podróży.
Ostatnie wpisy