Artykuł sponsorowany
Decyzja dotycząca sprzętu elektronicznego w biurze jest niezwykle istotna. Powinieneś dobrze ją przemyśleć, żeby wybrane przez Ciebie laptopy, telefony, drukarki czy skanery służyły firmie przez długie lata. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, żeby nie żałować zakupu komputerów biurowych.
Czym powinny charakteryzować się laptopy do firmy? Przede wszystkim muszą mieć bardzo dobrą wydajność – tak, aby można było na nich pracować kilka godzin bez przerwy i w wielu programach jednocześnie. Oczywistym również jest, że laptop biurowy, znajdujący się w pomieszczeniu, w którym pracuje przynajmniej kilku pracowników, powinien być cichy. Dobrze byłoby również, gdyby przesadnie się nie nagrzewał i nie pobierał zbyt dużo energii. Dodatkowo powinieneś samodzielne określić inne wymagania, jakie stawiasz przed takim sprzętem – dzięki temu będziesz wiedział, czego dokładnie szukasz i łatwiej znajdziesz odpowiedzi na swoje potrzeby.
Biorąc pod uwagę wymagania dotyczące zużywania baterii i czasu pracy, z pewnością dobrą inwestycją mogą okazać się procesory Intel Core i5 lub Intel Core i7. Dla mniej skomplikowanych i wymagających zadań odpowiednie mogą być również procesory Intel Core i3. Jeśli wybierasz procesor samodzielnie, koniecznie zwróć uwagę na częstotliwość taktowania – do pracy biurowej powinna być nie mniejsza niż 2.0 GHz. Częstość taktowania to liczba cykli elementarnych przypadających na sekundę pracy komputera. Im wyższa, tym więcej operacji procesor może wykonać, a więc tym płynniej i wydajniej działa.
Jeśli podczas pracy biurowej komputery są używane przez pracowników przez wiele godzin, bardzo ważne jest wybranie matrycy z uwzględnieniem ograniczenia jej możliwego szkodliwego wpływu na kondycję wzroku. Wyjątkowo dobrze w takiej sytuacji sprawdzą się matryce matowe – zmniejszają one intensywność kolorów i chronią oczy przed nadmiernym zmęczeniem. Ważny jest również ich rozmiar. Przyjmuje się, że minimum komfortu w pracy biurowej zapewni laptop wyposażony w matrycę 14-calową. Wyjątkiem może być sytuacja, kiedy obowiązki wymagają od pracowników częstego przemieszczania się – wtedy możesz postawić na małe, mobilne urządzenia, na przykład laptop z matrycą 12-calową.
Wybierając dysk, powinieneś przede wszystkim zwrócić uwagę na szybkość i płynność działania komputera. Możesz zdecydować się na dysk HDD, który z pewnością jest tańszy i doskonale poradzi sobie z podstawowymi funkcjami. Alternatywą będzie dysk SSD, znacznie cichszy i szybszy od HDD. Jeśli z kolei potrzebujesz większej pojemności dysku – najlepiej sprawdzi się opcja hybrydowa.
Pamięć RAM, która odpowiada za wykorzystywanie procesora i „obrót” danymi obliczeniowymi podczas pracy komputera, powinna być spora. Im większa, tym lepsza jest wydajność komputera, a co za tym idzie – jakość pracy. Najlepiej nie decyduj się na sprzęty z RAM-em poniżej 8 GB.
Kiedy planujesz wyposażenie biura, liczy się jakość, ale również cena. To normalne, że koszty sprzętu do firmowego lokalu nie mogą przekroczyć pewnych limitów. Jeśli chcesz zainwestować w dobre technicznie komputery, ale jednocześnie trochę zaoszczędzić, doskonałym rozwiązaniem będzie sprzęt poleasingowy IT. Jest to rozwiązanie nie tylko ekonomiczne, ale również ekologiczne – pozyskujesz urządzenia w bardzo dobrym stanie, a jednocześnie ograniczasz produkcję nowych komputerów przez „głosowanie” swoimi pieniędzmi na ponowne użycie.
Zdj. główne: Grovemade/unsplash.com