Jak założyć firmę w Czechach?
Biznes

Jak założyć firmę w Czechach?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Zarejestrowanie firmy u naszych południowych sąsiadów wydaje się być w ostatnim czasie bardzo atrakcyjną alternatywą, szczególnie dla małych przedsiębiorców. Podpowiadamy, jak bez problemów założyć firmę w kraju nad Wełtawą.

Rejestracja biznesu w Czechach bez tajemnic

Skomplikowane i wielokrotnie nieprecyzyjne zmiany w polskim prawie podatkowym coraz częściej zniechęcają młodych adeptów biznesu do otwierania własnych działalności. Comiesięczne koszty są naprawdę spore i nie każdy jest w stanie podjąć to ryzyko. 

Ci, którzy mimo wszystko są na tyle zdeterminowani, aby podążać za swoim marzeniem, decydują się także na alternatywę, którą jest rejestracja poza granicami Polski. Popularnym kierunkiem stają się Czechy. Jak zatem wygląda ten temat od podszewki?

Będąc obywatelem innego kraju, możemy starać się o uprawnienia na prowadzenie działalności gospodarczej za naszą południową granicą na tych samych zasadach co Czesi. 

Kwestia, którą musimy rozważyć na wstępie, to charakter naszego biznesu. W zależności od tego, czy interesuje nas jednoosobowa działalność gospodarcza, czy prowadzenie spółki, będziemy musieli spełnić szereg różnych wymogów i mierzyć się z innymi wyzwaniami. Pierwsze rozwiązanie jest zdecydowanie najprostsze i najtańsze, a przez to także najbardziej popularne wśród Polaków i to na nim skupimy się w tym artykule.

Rejestracja krok po kroku

Choć na pierwszy rzut oka zadanie jawi się jako spore wyzwanie, firmę możemy zarejestrować samodzielnie i będziemy potrzebować w tym celu następujących dokumentów: 

  • dowodu osobistego, 
  • zgłoszenia rejestracyjnego, 
  • zaświadczenia o niekaralności, 
  • zaświadczenia o tytule własności/prawie do użytkowania lokalu,
  • potwierdzenia uiszczenia opłaty administracyjnej. 

Zebrawszy wszystkie niezbędne papiery, pozostaje nam już wyłącznie kwestia zwrócenia się do odpowiednich organów. Każdy początkujący przedsiębiorca ma obowiązek rejestracji w trzech podmiotach: Urzędzie Skarbowym, ZUSie oraz Okręgowym Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. W tym celu do dyspozycji mamy kilka rozwiązań:

• udanie się do Urzędu ds. Działalności Gospodarczej;

• wysłanie dokumentów mailowo do Centralnego Punktu Rejestracji (możliwe dla osób fizycznych posiadających podpis elektroniczny);

• wysłanie dokumentów do Centralnego Punktu Rejestracji klasycznym listem;

• udanie się do Czech POINTu (miejsca, w którym możemy załatwić przeróżne procedury administracyjne).

Podatki w Czechach

Jak powszechnie wiadomo, od podatków nie uciekniemy nigdy, niezależnie od czego czy zarejestrujemy się w Polsce, w Czechach czy na Pernambuco. Jakie stawki obowiązują nad Wełtawą? Podatek dochodowy od osób fizycznych wynosi 15% różnicy między przychodami a wydatkami, podatek od osób prawnych opiewa na 19%, a podatek VAT w podstawowej stawce wynosi 21%, natomiast w stawce obniżonej od 15 do 10%.

Poza niższymi stawkami możemy również liczyć na szereg ulg i udogodnień, takich jak ulga na prywatne fundusze emerytalne, na szkolenia, egzaminy czy ulga podatkowa na małżonka bez dochodu.

Co z ubezpieczeniem?

W tej kwestii obowiązuje zasada, że przedsiębiorca podlega pod ubezpieczenie tego państwa, w którym faktycznie wykonuje swoją działalność, zatem jeśli w Czechach wyłącznie się rejestrujemy, będziemy zobowiązani do odprowadzania składek według polskich przepisów i do polskiego ZUSu.

Zdjęcie główne: Kampus Production/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Współczesne formy druku
Współczesne formy druku
Sprawdź, co możesz osiągnąć dzięki drukowi cyfrowemu i drukowi 3D i poznaj przyszłość, która puka do Twoich drzwi!
Wycieczka do Izraela – jak się ubrać?
Wycieczka do Izraela – jak się ubrać?
Wybierasz się w podróż do Izraela i zastanawiasz, jakie ubrania powinieneś zabrać? Sprawdź nasze wskazówki!
Do czego służą certyfikaty ISO?
Do czego służą certyfikaty ISO?
Certyfikaty ISO (International Organization for Standardization) to dokumenty potwierdzające, że przedsiębiorstwo lub organizacja spełnia określone standardy jakości, środowiskowe lub bezpieczeństwa. ISO jest międzynarodową organizacją non-profit, której celem jest rozwijanie standardów i promowanie jakości, wydajności, bezpieczeństwa i innowacyjności w różnych branżach.
Ostatnie wpisy