Intercyza – co warto o niej wiedzieć?
Biznes

Intercyza – co warto o niej wiedzieć?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Gdy dwie osoby zawierają związek małżeński, według Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, przyznana jest im ustawowa wspólność majątkowa małżeńska. Oznacza to jedno: majątek jest wspólny. Można to jednak odwrócić za sprawą umowy nazywanej intercyzą. Czym ona jest i kiedy warto z niej skorzystać? 

Majątek wspólny – co można do niego zaliczyć?

Zacznijmy od tego, czym tak naprawdę jest majątek wspólny małżonków. Są to przede wszystkim dochody z wynagrodzeń dwóch osób, wierzytelności, ale i ewentualnych świadczeń socjalnych, jeśli takie występują. To nie wszystko, bo udziału w spółkach kapitałowych czy dochody – nawet spoza pracy i z działalności gospodarczej – także można zaliczyć do majątku wspólnego. Podpisując umowę najmu swojego mieszkania z osobą, która będzie je zamieszkiwać, małżonek wiąże nią zarówno siebie jak i partnera, a przychody z tego tytułu są wspólne. Środki, jakie mąż i żona zgromadzili na swoich rachunkach bankowych czy funduszach emerytalnych także wliczają się we wspólny dobytek.

Co z majątkiem, który został zgromadzony przed zawarciem małżeństwa? Tutaj można wyróżnić przynajmniej kilka takich sytuacji. Darowizny, działki, mieszkania, domy, prawa majątkowe do spółki cywilnej czy nawet przedmioty majątkowe jednego z małżonków przechodzą również do własności drugiego już po zawarciu małżeństwa. To jednak wciąż nie wszystko, bo zadośćuczynienia, odszkodowania, nagrody, premie do wypłaty czy wygrane w konkursie to także majątek wspólny już po podpisaniu dokumentów w Urzędzie Cywilnym. Jak więc można zauważyć, jest tego naprawdę dużo.

Na czym polega umowa intercyzy

Intercyza to umowa, która ma doprowadzić do podziału majątku wspólnego małżonków, o którym pisaliśmy powyżej. Wyróżnia się kilka sposobów na dokonanie tego czynu. Intercyza zwykła to najpopularniejszy wybór. Po podpisaniu dokumentów każdy z małżonków sam zarządza swoim majątkiem. Należy tutaj jednak wspomnieć, że osoba z mniejszym majątkiem po rozwodzie może ubiegać się o jego wyrównanie względem drugiej.

Intercyza ograniczająca wspólność majątkową to kolejny sposób na podział majątku. W tym przypadku podział dotyczy głównie nabywania wynagrodzenia już w trakcie trwania małżeństwa. Na koniec chcemy wspomnieć o przymusowej rozdzielności majątkowej, taką intercyzę ustala sąd. Dzieje się to w przypadku, gdy istnieje duże prawdopodobieństwo pozbycia się majątku przez jedną ze stron małżeństwa. Zwykle taka sytuacja występuje, gdy osoba jest uzależniona lub chora psychicznie.

Zalety podziału majątku wspólnego z pomocą intercyzy

Główną zaletą podziału majątku mimo małżeństwa jest możliwość niezależnego korzystania z własnych środków finansowych. Wiele osób ceni sobie taką „wolność”, mogąc samodzielnie decydować o tym, na co przeznaczą konkretne kwoty pieniędzy. Intercyza jest świetnym rozwiązaniem w przypadku, gdy jeden z małżonków prowadzi własną działalność gospodarczą. W ten sposób można niejako zabezpieczyć drugą część majątku przed utratą na wypadek niepowodzenia interesu. Jak więc można zauważyć, nie zawsze podział majątku to decyzja zła, która może świadczyć o tym, że w małżeństwie nie dzieje się dobrze. Czasem to sposób na ochronę środków finansowych przed ich utratą.

Zdj. główne: DocuSign/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Co jest ważne w wyborze głośników?
Co jest ważne w wyborze głośników?
Słuchanie muzyki to forma relaksu dla większości ludzi na świecie. Prawdziwa przyjemność z tego zajęcia ujawnia się jednak dopiero wtedy, kiedy do dyspozycji ma się odpowiedni sprzęt nagłaśniający. Podpowiadamy, jak wybrać głośniki.
Jak technologia może ułatwić podróżowanie?
Jak technologia może ułatwić podróżowanie?
Odkryj, jak nowoczesna technologia ułatwia podróżowanie. W naszym artykule zaprezentujemy praktyczne aplikacje i urządzenia, które mogą uczynić Twoje podróże bardziej efektywnymi i przyjemnymi.
Co to jest blockchain?
Co to jest blockchain?
Czy wiesz, że aby złamać system blockchain, potrzebna jest moc obliczeniowa połowy internetu? Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć o tej technologii!
Ostatnie wpisy