Gdzie sprawdzą się szklane drzwi?
Sztuka & design

Gdzie sprawdzą się szklane drzwi?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Szklane drzwi mogą wpuszczać dodatkowe światło do pomieszczenia lub stanowić elegancki dodatek do aranżacji wnętrza. Ich zastosowanie jest rozmaite, a żeby wykorzystać ich potencjał, warto dowiedzieć się więcej na temat materiałów wykonania i odmian. Zobacz, gdzie sprawdzą się szklane drzwi!

Szklane drzwi wewnętrzne

Ten element wyposażenia świetnie sprawdzi się w środku pomieszczenia. Można wpasować go w wystrój klasyczny, industrialny lub nowoczesny. Duża ilość odmian montażu i wykończenia sprawia, że dopasowanie drzwi szklanych do projektu wnętrza nie sprawia problemu.

Szklane drzwi mogą zostać wykorzystane jako wejście do łazienki, kabiny prysznicowej, czy zamknięcia spiżarki w kuchni. Spełnią również funkcję zakrycia przestrzeni, w której składuje się nieczyste ubrania, chemię domową czy kosmetyki.

Odpowiednio dobrana odmiana szkła zapewni również prywatność. Dlatego tak często wykorzystuje się szklane drzwi w garderobach, wejściach do sypialni, salonu czy samej nieruchomości. Dzięki nim przestrzeń wewnątrz wydaje się większa i ciekawsza wizualnie.

Szklane drzwi zewnętrzne

W tym przypadku najczęściej stosuje się duże szyby osadzone w ramie. Warto zauważyć, że szkło nie musi być głównym materiałem wykonania, a uzupełnieniem, na przykład drewnianych czy metalowych drzwi. 

Drzwi zewnętrzne ze szkła lub z elementami z tego materiału mogą mieć nieprzezroczystą strukturę, co wpłynie na większą prywatność. Nie trzeba też się martwić o utrzymanie wyposażania we właściwym stanie – szkło nie koroduje, nie zbiera też kurzu i brudu, a powierzchnię prosto się czyści. Co więcej, można na nie nanieść logo czy ulubiony wzór.

Najpopularniejsze odmiany drzwi szklanych

Standardowa odmiana to typ jednoskrzydłowy, gdzie zawias obrotowy po jednej stronie ościeżnicy pozwala  otwierać drugą stronę drzwi od ściany. Najczęściej można je uchylać, a także otwierać na zewnątrz lub do wewnątrz. Nadają się do montażu w środku i poza budynkiem.

Za atrakcyjny dodatek do wystroju wnętrza uważa się drzwi francuskie. Są to dwa pojedyncze skrzydła uchylne, które otwierają się od siebie. Klasyczny projekt obejmuje zazwyczaj szklane panele oprawione w drewno i otwierające się do wewnątrz.

Do tej grupy można też zaliczyć rodzaj przesuwny. Ten element wyposażenia otwiera się na bok, zamiast na zewnątrz lub do wewnątrz, i przesuwa się wzdłuż ramy. To rozwiązanie polecane osobom, które chcą uzyskać większa szklaną powierzchnię na ścianie, sprawdzają się szczególnie przy wyjściu na balkon, taras lub ogród.

Najczęściej wykorzystywane rodzaje szkła do produkcji

Dla projektów zewnętrznych dobrym rozwiązaniem jest szkło hartowane. Wyróżnia się odpornością na wahania temperatur, uderzenia mechaniczne, a w przypadku rozbicia rozpada się na małe kryształki, co wpływa na większe bezpieczeństwo.

Dobrym wyborem będzie też szkło odprężone. Powstaje wskutek procesu, w którym są usuwane naturalne naprężenia powierzchni. Producenci stosują je do kabin prysznicowych, w tym drzwi.

Na jakie wykończenie się zdecydować – przykłady

Producenci proponują znacznie więcej opcji niż szkło przezroczyste lub matowe, co pozwala dobrać odmianę wykończenia do charakterystyki dowolnej przestrzeni. W łazience czy garderobie warto zastosować piaskowane powierzchnię, która imituje szron. Wpuszcza światło, ale jednocześnie zapewnia prywatność.

Do ogrodu, drzwi wejściowych czy kuchennych można dobrać szkło z teksturą. W trakcie produkcji na powierzchni materiału wytłacza się rozmaite wzory geometryczne. Może to być efekt bąbelków, kwiatów czy wody deszczowej.

Zdj. główne: Sebastian Herrmann/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Wyjazd w góry jesienią – co ubrać?
Wyjazd w góry jesienią – co ubrać?
Nie wiesz, co założyć na jesienny wyjazd w góry? Z nami przygotujesz ciepły i bezpieczny strój.
Stół do bilardu od Bugatti – dlaczego jest taki drogi?
Stół do bilardu od Bugatti – dlaczego jest taki drogi?
Bugatti znów zachwyca – wypuściło najdroższe stoły do bilardu, o wartości kilku mieszkań.
Jakie korzyści może przynieść udział w targach biznesowych?
Jakie korzyści może przynieść udział w targach biznesowych?
Targi biznesowe to doskonała okazja dla przedsiębiorców, aby zaprezentować swoją firmę i produkty, poznać nowych klientów oraz zwiększyć swoją widoczność na rynku. Udział w targach biznesowych może przynieść wiele korzyści, w tym zwiększenie sprzedaży, nawiązanie kontaktów biznesowych oraz zdobycie wiedzy na temat najnowszych trendów i technologii w swojej branży.
Ostatnie wpisy