Jak umiejętnie zarządzać finansami firmy?
Biznes

Jak umiejętnie zarządzać finansami firmy?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Biznes zakładamy po to, żeby przynosił nam korzyści. Warto jednak pamiętać, że to czy się one pojawią, czy nie zależy głównie od nas samych. W końcu wyniki finansowe działalności są swoistym lustrem, które odzwierciedla jakość zarządzania i skuteczność w prowadzeniu firmy. Jak więc umiejętnie zająć się finansami, aby to lustro przedstawiało same pozytywy?

Finanse to nieodłączny, jeśli nawet nie podstawowy, element każdej firmy. To w końcu na nich opiera się każdy biznes. Jednak zarządzanie finansami może okazać się nie lada wyzwaniem, szczególnie dla świeżego przedsiębiorcy. Jak więc skutecznie zarządzać finansami swojej działalności? 

Stwórz realny plan

Najważniejsze co możesz zrobić, to stworzenie realnego do zrealizowania planu na każdy miesiąc lub kwartał. A najlepiej stwórz na każdy okres trzy plany: optymistyczny, realistyczny i pesymistyczny. Dzięki temu z łatwością dopasujesz się do zmian rynkowych i będziesz przygotowany na wszystkie niespodzianki. Tworząc je, postaraj się określić możliwie jak najdokładniej planowaną sprzedaż i trendy cenowe dla kluczowych zasobów. Zwróć też uwagę na to, jak kształtowały się Twoje wydatki o przychody w poprzednich okresach. Aby jeszcze bardziej pogłębić swoją wiedzę i stworzyć odpowiedni plan, koniecznie odwiedź stronę https://skwp.pl/.

Jasno określ swoje priorytety finansowe

Warto jest także stworzyć swojego rodzaju piramidę wartości i uwzględnić, które zobowiązania finansowe firmy są priorytetowe. Najważniejsze będą oczywiście wypłaty dla pracowników oraz zobowiązania wobec kluczowych kontrahentów będących motorem całej działalności. W dalszej kolejności uwzględnij podatki, ZUS oraz opłaty stałe takie jak abonament za telefon, biuro, Internet, media. Pamiętaj też, że opłaty stałe, to coś, na czym możesz zaoszczędzić. Poszukaj biura do wynajęcia Warszawa w korzystnej cenie oraz zdecyduj się na media w ofercie dla firm, a na Twoim koncie zostanie w skali roku sporo gotówki. Gdy zadbasz o wszystkie te wymienione wyżej wydatki, możesz przejść do inwestycji.

Stwórz poduszkę finansową

O tym, jak ważna jest poduszka finansowa oraz jak bolesny może być upadek bez niej, przekonaliśmy się dość brutalnie przez pandemię. Dlatego też warto zabezpieczyć swoją działalność przed niespodziewanymi przypadkami. W końcu im większa suma odłożona na koncie oszczędnościowym firmy, tym większy komfort jej prowadzenia. 

Czego zdecydowanie unikać?

Jest też kilka rzeczy, których prowadząc firmę i zajmując się jej finansami, unikaj jak ognia. Przede wszystkim należy do nich klasyczny konsumpcjonizm, czyli wydawanie pieniędzy na „zachcianki” i tam, gdzie nie jest to konieczne. Ważne jest także, aby nie mieszać pieniędzy prywatnych z finansami firmy. Brak wypłat i płacenie za firmowe wydatki prywatną gotówką i na odwrót tworzą bardzo duży bałagan. Jednak najważniejszym błędem, którego trzeba unikać, jest tracenie chłodnego myślenia. Dlatego też nigdy nie włączaj do swoich wyliczeń pieniędzy, których jeszcze realnie nie masz, tylko dlatego, że rozmowy z klientami były obiecujące. Uwzględnianie w przychodach korzyści z niespiętych jeszcze dealów lub od klientów, którzy nie podpisali umowy, często bywa przykrym rozczarowaniem. Pamiętaj więc, że chłodna głowa to podstawa i powinna towarzyszyć Ci przy podejmowaniu każdej decyzji finansowej.

Zdjęcie główne: Pixabay/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*