Jeśli planujesz wyjazd w góry jesienią, musisz się do tego dobrze przygotować. Przeczytaj, co ubrać, aby czuć się swobodnie i nie zachorować.
Koniec lata nie oznacza, że trzeba zrezygnować z górskich wędrówek i zaszyć się w domu. Wręcz przeciwnie – warto wyruszyć za miasto, by nacieszyć oczy pięknymi, nostalgicznymi widokami. Planując wypad, należy mieć jednak na uwadze, że jesienią pogoda na szlaku bywa… trudna. Szybko się zmienia – łatwo więc zmarznąć, spocić się i zgrzać. Co ubrać, aby uniknąć chorób oraz kontuzji, o które łatwo na szlaku?
Podstawową zasadą jest to, by nosić ubrania z materiałów szybkoschnących oraz dobrze odprowadzających wilgoć. Dzięki nim skóra ma czym oddychać i mniej się poci, nie tracąc przy okazji izolacji od zimna.
Dlaczego bielizna termoaktywna jest aż tak kluczowa? Właśnie ze względu na wspominaną wcześniej funkcję odprowadzania wilgoci. Dzięki temu, że materiał odprowadza pot na zewnątrz, łatwiej utrzymać odpowiednią temperaturę ciała. Co ważne, takie efekty uda się uzyskać jedynie wtedy, gdy bielizna dobrze przylega do skóry, dlatego dobór właściwego rozmiaru jest niezwykle istotny.
Tutaj wszystko zależy od pogody. Na samym początku jesieni, kiedy jest ciepło i bezwietrznie, można założyć sweter lub bluzę. W momencie, w którym temperatury spadną, a opady deszczu czy nawet deszczu ze śniegiem staną się nieprzewidywalne, koniecznie należy sięgnąć po coś grubszego. Świetnym rozwiązaniem jest polar, w szczególności dlatego, że bardzo szybko schnie.
Kiedy zadbaliśmy już o izolację, czas zabezpieczyć się przed deszczem i wiatrem. Dobrej jakości kurtki przeciwdeszczowe zawierają membranę, która gwarantuje wodoodporność (tą podaje się w milimetrach słupa wody; wartość można sprawdzić w specyfikacji produktu). Wersje bez membrany to po prostu kurtki przeciwwiatrowe – nie sprawdzą się więc na szlaku, gdy ma padać deszcz.
Zmieniająca się jak w kalejdoskopie pogoda to gwarancja natknięcia się na śliskie kamienie, błoto, kałuże. Buty trekkingowe muszą być więc nie tylko wygodne, ale i ciepłe; powinny posiadać grubą podeszwę, wodoodporną membranę oraz wysoką cholewkę.
Wybierając się w góry jesienią, dobrze jest zapakować do plecaka kilka dodatkowych akcesoriów. Przede wszystkim czapkę i rękawiczki, ale także komin do osłony szyi, chustę wielofunkcyjną czy też stuptuty – ochraniacze, które zapobiegają dostawaniu się wody i błota do wnętrza butów.
Jesienny wypad w góry to idealny sposób na spędzenie weekendu albo na krótki urlop od pracy. Wyjazd należy jednak zaplanować z rozwagą – śledzić prognozę pogody, kupić dobre wyposażenie, a do plecaka zapakować termos z ciepłą herbatą. Spontaniczna, nieprzemyślana wycieczka może skończyć się nie tylko chorobą, ale i kontuzją.
Zdjęcie główne: Karolina/pexels.com