Zdrada jest jednym z wydarzeń w życiu człowieka, które dotyka go w niemal każdej sferze – od tej osobistej po publiczną, a często konsekwencje są również odczuwalne fizycznie, gdy pogorszy się stan zdrowia.
Brak czułości jest często pierwszym sygnałem, który mówi o tym, że w związku nie dzieje się dobrze. Pocałunki i pieszczoty są podstawą udanego związku, dlatego ich brak powinien dać nam do myślenia. Kolejnym aspektem jest brak zaangażowania. Objawia się głównie tym, że wszystkie sprawy, które były załatwiane wspólnie, nagle są wykonywane osobno. Być może druga połówka chce spędzić czas ze sobą – przemyśleć niektóre kwestie, jednak w sytuacji, gdy jest to powtarzalne, to należy się zastanowić, czy nie jest to powodem do tego, aby poprosić o wyjaśnienia.
Ostatnim elementem jest brak rozmowy. Wydawać by się mogło, że tak prozaiczne konwersacje, jak opowiadanie o codziennych wydarzeniach, konsultowanie wyboru garderoby, czy po prostu snucie wspólnych planów nie jest ważne. Jest to jednak nieprawda. To znak, że partner lub partnerka przestaje identyfikować się ze swoją drugą połówką i po prostu nie uważa, że dzielenie się z nią informacjami jest niezbędne. Sytuacje, w których nasza wybranka pyta: „jak tam w pracy?”, „masz ochotę coś zjeść?”, czy „co robimy w weekend?” zdarzają się coraz rzadziej, powinny być momentem, w którym warto przedyskutować stan związku.
Zdarzają się sytuacje, w których dochodzi do momentu, że wiesz, że Twoja partnerka jest niewierna. Co wtedy robić? Pierwsze myśli to najprawdopodobniej wysublimowana zemsta lub niekontrolowany upust emocji. Wydawać by się mogło, że to bardzo adekwatne zachowanie, jednak należy pamiętać, że złość i poczucie odrzucenia, jakie budzą się w takich momentach, są destrukcyjne zarówno dla partnerki, jak i partnera.
Dlatego warto najpierw zasięgnąć porady osoby, która jest zaufana i nie będzie nas oceniać. Najlepiej zdecydować się także na krótką przerwę, aby uporządkować myśli i przygotować się do rozmowy, bo to właśnie ona powinna być ostatnim elementem. Warto się do niej dobrze przygotować i zadać najważniejsze pytania, na które chce się otrzymać odpowiedź, a także nastawić emocjonalnie tak, aby nie stracić nad sobą panowania.
Można jednak w porę zareagować na zdradę, spróbować porozmawiać z niewierną partnerką i zdecydować się na naprawę związku. Jednak zanim to się stanie, należy się zastanowić, czy zdrada jest rzeczywiście powodem problemów w związku.
Zanim jeszcze ktokolwiek zweryfikuje swoje przypuszczenia, powinno się dokładnie przeanalizować, czy te myśli, które kłębią się w głowie, są adekwatne do sytuacji. Nie każdy wie, ale niektóre symptomy niekoniecznie muszą oznaczać, że ukochana osoba jest niewierna. Kiedy tak się dzieje? Wątpliwości najczęściej dotyczą zmiany nastawienia i sposobu zachowania. Uśmiech ukochanej pojawia się na jej twarzy coraz rzadziej, a zabawne żarty są zastąpione przez uszczypliwości i uwagi. Aspekty związane z bliskością również są zaniedbywane. Po wpisaniu tych rzeczy w wyszukiwarkę internetową, na pewno jako pierwszy wynik pojawi się najgorsza diagnoza – zdrada partnera. Nie musi tak jednak być.
Do głównych powodów należą najczęściej problemy w pracy lub problemy ze zdrowiem najbliższych partnerki. To wrodzona samolubność nakazuje osobom domyślającym się niewierności posądzenie drugiej połówki o zdradę. Dlatego, zanim jeszcze zostaną podjęte konkretne kroki związane z zakończeniem relacji, należy rozpocząć szczerą rozmowę i przede wszystkim pozbyć się wyrzutów.
Dzięki temu można uniknąć sytuacji, w której pogarszający się stan relacji zostanie jeszcze bardziej utrudniony. W wielu przypadkach frustracja i złość jest wyładowywania właśnie na partnerkę i nie musi koniecznie oznaczać, że w jej życiu pojawiła się ważniejsza osoba. Dlatego na początku zawsze warto rozpocząćrozmowę i wyszczególnić aspekty, które nam się nie podobają, a następnie spróbować je wyjaśnić, aby nie pozostały żadne wątpliwości, że powstałe problemy są spowodowane „drugą” osobą.
Zdj. główne: Jake Young/unsplash.com