Różnice między obligacjami korporacyjnymi a obligacjami skarbowymi
Biznes

Różnice między obligacjami korporacyjnymi a obligacjami skarbowymi

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Informacja reklamowa

Obligacje stały się w ostatnim czasie wielkim hitem inwestycyjnym, a zainteresowanie nimi oraz funduszami obligacyjnymi stale rośnie, bo w okresie spowolnienia gospodarczego, niepewności oraz wysokiej inflacji są uznawane za interesujący instrument inwestycyjny.

Obligacje są formą długu, który zaciągają u nas ich emitenci. Nie za darmo oczywiście, bo obligacje są oprocentowane i właśnie owo oprocentowanie stanowi dochód nabywców obligacji lub uczestników funduszy inwestycyjnych, które w obligacje inwestują. Właśnie emitenci obligacji powinni być kluczowi przy dokonywaniu wyboru tego instrumentu.

Podział obligacji

Podstawowy podział obligacji opiera się bowiem właśnie na znalezieniu odpowiedzi na pytanie, kto jest ich emitentem. Mamy więc obligacje skarbowe, ich emitentem jest Skarb Państwa oraz obligacje korporacyjne, których emitentem są korporacje, czyli po prostu firmy. W zgodnej opinii specjalistów, obligacje skarbowe są jednym z najbezpieczniejszych papierów wartościowych dostępnych na rynku, w praktyce bowiem zagrożenie bankructwem emitenta, a więc państwa, jest znikome.

Znikome, nie oznacza rzecz jasna zerowe. Przykładem może być choćby Argentyna, która w swojej niewiele ponad dwustuletniej historii zbankrutowała już dziewięć razy, a wielu specjalistów obawia się, że zbliża się do dziesiątego bankructwa. W nieodległej historii mieliśmy do czynienia również z bankructwami Rosji (w 1998 roku), Urugwaju (2003), Wenezueli (1995 i 2004), Zimbabwe (2000 rok). Mimo to, zachowując ostrożność przy wyborze kraju, w obligacje którego inwestujemy możemy czuć się bezpiecznie.

Większym ryzykiem cechują się natomiast obligacje korporacyjne, czyli emitowane przez firmy. Ich atutem jest z reguły wyższe oprocentowanie, czyli potencjalnie możliwość większego zarobku. To premia za wyższe ryzyko, a ryzyko wynika z tego, że oczywiście w warunkach gospodarki wolnorynkowej każda firma jest narażona na bankructwo. Niektórzy specjaliści są nawet zdania, że inwestowanie w obligacje korporacyjne jest obarczone równie dużym ryzykiem, jak inwestowanie w akcje.

Obligacyjna dywersyfikacja

Oczywiście emitenci na rynku obligacji korporacyjnych nie są sobie równi. Chcąc zmniejszyć ryzyko możemy inwestować w obligacje korporacyjne wyemitowane przez gigantów, którzy mają mocną pozycję rynkową i dobre widoki na dalszy rozwój.

Wahając się między kupnem obligacji skarbowych lub korporacyjnych odpowiedzmy sobie na pytanie, czy ważniejsze jest nasze bezpieczeństwo, czy wysokość potencjalnego zysku. I pamiętajmy, że zawsze dobrym wyjściem może być stworzenia portfela, w którym większość będą stanowiły obligacje skarbowe, ale znajdzie się w nim również domieszka obligacji korporacyjnych.

Zastrzeżenia prawne

Materiały i informacje prezentowane w niniejszym dokumencie służą jedynie celom informacyjnym, reklamowym lub promocyjnym i nie powinny być wyłączną podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych. W szczególności, informacje te nie stanowią rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe ani usługi doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (tj. Dz.U. z 2023 r. poz. 646, z późn. zm.), jak również oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego (tj. Dz.U. z 2022 r. poz. 1360, z późn. zm.). Caspar Asset Management S.A. i Caspar Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. działają na podstawie decyzji Komisji Nadzoru Finansowego. Caspar TFI

S.A. oraz Caspar Asset Management S.A. informują, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko. Ryzyko wykorzystania informacji zamieszczonych w niniejszym dokumencie, ponosi wyłącznie inwestor.

Zdjęcie: materiał Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Złoty HP Spectre x360 14 – luksusowy, ale czy wydajny?
Złoty HP Spectre x360 14 – luksusowy, ale czy wydajny?
Złoty Hp Spectre x360 14 to świetny ultrabook. Dowiedz się, co nowego przygotował producent.
Czystość w zakładach pracy – o czym pamiętać?
Czystość w zakładach pracy – o czym pamiętać?
Profesjonalna chemia i maszyny czyszczące są niezwykle ważne w przypadku sprzątania w zakładach pracy. Dowiedz się, o czym jeszcze należy pamiętać, jest chodzi o czyszczenie miejsca pracy.
Elegancja Bez Granic: Męskie Koszule Pako Lorente
Elegancja Bez Granic: Męskie Koszule Pako Lorente
Dla mężczyzn, którzy cenią wyjątkowość i dbają o swój wygląd, koszule i marynarki Pako Lorente stanowią doskonały wybór.
Ostatnie wpisy