Magazyn otwarty, półotwarty, zamknięty – czym się różnią?
Biznes

Magazyn otwarty, półotwarty, zamknięty – czym się różnią?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Istnieją trzy podstawowe rodzaje magazynów, każdy z nich sprawdzi się w przypadku konkretnych towarów. Co więcej, wybór odpowiedniego powinien być poprzedzony głęboką analizą jego cech. Czym więc różnią się te magazyny i kiedy który wybrać?

Magazyny otwarte 

Branża magazynowa już od wielu lat stara się nadążyć za dynamicznymi wzrostami w sprzedaży internetowej, zwiększyć wydajność magazynów, a także szybkość realizacji zleceń. Między innymi stąd decyzja o rozwoju i wprowadzeniu poszczególnych rodzajów magazynów czy też systemów magazynowania. Wyróżniamy cztery, a pierwszym z nich jest magazyn otwarty. Jest on przede wszystkim najprostszy, a co za tym idzie – również najtańszy. Można w nim przechowywać produkty, którym niestraszne działanie czynników pogodowych, ma utwardzoną lub gruntową posadzkę. Najczęściej składuje się w nim drewno, wyroby stalowe lub żeliwne, a także ceramiczne materiały budowlane. Mróz, deszcz lub inne potencjalnie szkodliwe warunki atmosferyczne nie mają wpływu na tego typu produkty.

Magazyny półotwarte

Drugim rodzajem jest magazyn półotwarty. To bardzo popularny wybór z jednego głównego powodu – w tym przypadku możesz składować materiały, które są podatne na warunki pogodowe, bo magazyn jest osłonięty. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że nie jest w całości zamknięty, może mieć np. trzy ściany oraz dach. Jedna z części nadal pozostanie otwarta, co znacząco ułatwia załadunek czy rozładunek. W takim magazynie przechowuje się na przykład cement w workach czy wyroby ceramiczne oraz wszystkie produkty, które powinny być zabezpieczone przede wszystkim przed wilgocią.

Magazyny zamknięte

Tym razem czas na trwałą budowlę, a więc magazyn zamknięty, którego wnętrze, jak sama nazwa wskazuje, stale pozostaje odseparowane od warunków zewnętrznych. W tym przypadku możemy mieć do czynienia z wersją parterową oraz jedno- lub dwupiętrową. Czasami zdarza się także, że budynek ma znacznie więcej pięter, a do tego podziemie, które również służy do przechowywania towarów. Często wyposaża się magazyn w dodatkowe elementy, takie jak chłodnie, zbiorniki na ciecz czy inne przestrzenie służące do składowania bardzo różnych materiałów, przykładem może być tutaj silos zbożowy.

Czym są magazyny specjalne?

Wyróżniamy jeszcze jeden rodzaj magazynów, który najczęściej można dołączyć do zamkniętego. Chodzi o wersję specjalną, która została przeznaczona do składowania konkretnego towaru. Niespełnienie niezbędnych warunków może oznaczać utratę materiałów czy produktów. Przykładem magazynu specjalnego będzie przestrzeń przeznaczona do przechowywania paliw, owoców czy świeżych warzyw i mięsa.

Rozwiązania magazynowe dostępne na rynku

Jak wygląda wnętrze magazynowe? Wyróżniamy kilka z nich, wszystko zależy oczywiście od rodzaju towarów, jakie się tam znajdują. Przede wszystkim warto wspomnieć o tradycyjnych regałach paletowych, wspornikowych czy dynamicznych. Coraz częściej w magazynach pojawiają się także antresole. W wielu nie brakuje systemów automatycznego magazynowania, wersji Shuttle, czyli systemu magazynowania i kompletacji z wykorzystaniem jeżdżących w regałach wózków widłowych. Kolejnymi systemami są Miniload oraz AutoSotre wykorzystywane głównie w dużych magazynach.

Zdj. główne: CHUTTERSNAP/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Elektronika domowa – poznaj kilka nowoczesnych rozwiązań
Elektronika domowa – poznaj kilka nowoczesnych rozwiązań
Chcesz oszczędzać czas, pieniądze i dbać o bezpieczeństwo swojej rodziny w domu? Przekonaj się, jakie domowe urządzenia elektroniczne możesz zamontować, by codzienne obowiązki stały się łatwiejsze.
Dlaczego firma powinna posiadać własną stronę internetową?
Dlaczego firma powinna posiadać własną stronę internetową?
Obecnie posiadanie własnej strony internetowej dla firmy jest kluczowe dla przetrwania na rynku. Internet stał się głównym źródłem informacji dla klientów, którzy coraz częściej korzystają z niego do poszukiwania produktów lub usług. Dlatego też posiadanie własnej strony internetowej to nie tylko sposób na zwiększenie zasięgu firmy, ale również na poprawę jej wizerunku.
Czy warto wysyłać pracowników na szkolenia?
Czy warto wysyłać pracowników na szkolenia?
Szkolenia dla pracowników są jednym z najważniejszych narzędzi rozwoju firmy. Pracownicy, którzy uczestniczą w szkoleniach, zdobywają nowe umiejętności i wiedzę, które mogą wykorzystać w pracy. Warto zastanowić się, czy warto wysyłać pracowników na szkolenia i jakie korzyści mogą wyniknąć z tego dla firmy.
Ostatnie wpisy