Jakich pułapek można się spodziewać w treści polisy o ubezpieczenie nieruchomości?
Biznes

Jakich pułapek można się spodziewać w treści polisy o ubezpieczenie nieruchomości?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Ubezpieczenie nieruchomości to produkt finansowy wybierany przez coraz większą liczbę Polaków, szczególnie tych odpowiedzialnych oraz zwracających uwagę na swoją przyszłość. Polisa nie służy jednak do ochrony przed wystąpieniem ryzyka, do zniwelowania jej zgubnych skutków finansowych. Często są niskie i można przymknąć na nie oko, nawet w przypadku szczególnie napiętego budżetu domowego, czasami jednak koszt zwiększa się diametralnie. W skrajnych przypadkach może – choć to dość rzadka sytuacja – przewyższyć cenę nowego lokum. Jakie są pułapki? Jak się okazuje, dość poważne.

Wartość szkody

Wiele towarzystw ubezpieczeniowych zapisuje w umowie minimalną wartość szkody, która obowiązuje osobę objętą ubezpieczeniem do wnioskowania o odszkodowanie. Z reguły jest dość niska i wynosi np. 300 zł, czasami jednak może wzrosnąć tak bardzo, że w zasadzie uniemożliwi wnioskowanie o np. koszt wymiany stłuczonej szyby. To bardzo istotny zapis, który powinien mieć wpływ na podjęcie ostatecznej decyzji.

Okres karencji

Bywa tak, że niektórzy ludzie odczuwają ochronę ubezpieczeniową jako formę zabezpieczenia się przed nieuchronnym nastąpieniem zdarzenia. Jest to szczególnie powszechne zjawisko w razie intensywnych opadów deszczu, kiedy to zachodzi ryzyko powodzi na danym terenie. Wówczas wiele osób decyduje się na nieetyczne rozwiązanie, polegające na podpisaniu umowy ubezpieczenia nieruchomości na wypadek rzeczonej powodzi, na dzień czy dwa przed jej wystąpieniem. Z tego względu większość towarzystw przewiduje dla tego ryzyka okres karencji, który wynosi średnio 31 dni. Porównywarka ubezpieczeń domu z pewnością odpowie na wszystkie pytania tej natury.

Limity skorzystania z polisy

Warto także spojrzeć na maksymalną liczbę domowego asistance. Zazwyczaj nie ma w tej kwestii żadnego limitu, dlatego objęty polisą może skorzystać z usługi fachowca kilkunastokrotnie w ciągu roku. Inne firmy przewidują jednak maksymalną liczbę oraz wartość usługi, np. elektryka do 5. wizyt w ciągu roku na łączną kwotę nie wyższą, niż 2000,00 zł.

Wartość nieruchomości

Jeśli interesuje Cię ubezpieczenie mieszkania – kalkulator z pewnością okaże się niezwykle pomocny i odpowie na większość standardowych pytań związanych z polisą ubezpieczeniową. Zwróć uwagę na wartość swojej nieruchomości i dopasuj ją jak najlepiej do aktualnych standardów.

Zaniżenie wartości mieszkania co prawda wpłynie na niewielkie zmniejszenie raty, jednak w razie wystąpienia szkody całkowitej otrzymamy znacznie mniejsze wynagrodzenie. Równe kwocie podanej podczas zawiązywania umowy. Jeśli podasz wartość 300 000 zł, a mieszkanie jest realnie warte 600 000 zł i ulegnie zniszczeniu, to otrzymasz 300 000 zł. 

W przypadku zbyt dużej kwoty jest nieco inaczej. W tej sytuacji rata będzie nieco wyższa, co nie oznacza jednak, że otrzymamy wyższe odszkodowanie. Jeśli w pole sumy ubezpieczenia wpisałeś wartość 1 000 000 zł za mieszkanie warte 500 000 zł, to tak naprawdę w razie szkody całkowitej otrzymasz równowartość ceny mieszkania na chwilę sprzed zdarzenia – towarzystwo ubezpieczeniowe zawsze dokonuje rekalkulacji przed sprawą odszkodowawczą.

Fot.: Mikhail Nilov/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak za pomocą mebli dodać wnętrzu charakteru?
Jak za pomocą mebli dodać wnętrzu charakteru?
Zastanawiasz się, jak możesz nadać wnętrzu niepowtarzalnego charakteru? Dowiesz się z tego artykułu!
Jak wybrać idealny laptop biznesowy na przykładzie serii ThinkPad
Jak wybrać idealny laptop biznesowy na przykładzie serii ThinkPad
Odkryj klucze do wyboru idealnego laptopa biznesowego, porównując różne modele z serii ThinkPad. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, by wybrać urządzenie, które spełni wszystkie Twoje potrzeby.
Złoty HP Spectre x360 14 – luksusowy, ale czy wydajny?
Złoty HP Spectre x360 14 – luksusowy, ale czy wydajny?
Złoty Hp Spectre x360 14 to świetny ultrabook. Dowiedz się, co nowego przygotował producent.
Ostatnie wpisy