Dla wszystkich wolnych duchów nastała idealna pora! Styl boho powraca i podbija serca domowników i projektantów wnętrz.
Znany ze swojego nacisku na niekonwencjonalne i bogate kolorystycznie elementy, dekor boho oferuje doskonały sposób na wyrażenie indywidualizmu i miłości do różnych kultur.
Wszechobecne rośliny, naturalne kolory, oryginalne meble i rękodzielnicze dodatki. Istota stylu boho polega na podejmowaniu ryzyka i łamaniu zasad klasycznego wystroju wnętrz. Eksperci od projektowania twierdzą, że kluczem do uzyskania nowoczesnego wyglądu boho jest rozpoczęcie od neutralnej podstawy i nakładanie kolejnych warstw tak, aby uzyskać eklektyczny, ale spójny charakter.
Sztuka mieszania wzorów, kolorów, epok i tekstur z pewnością nie jest przeznaczona dla każdego, ale kiedy spróbujemy i kiedy już uda nam się opanować tę wibrującą, artystyczną atmosferę, nie ma odwrotu.
Styl boho możemy zaprosić do swojego domu za pomocą tradycyjnych makramowych tapet ściennych, kolorowych kilimów, fantazyjnych żyrandoli z koralikami, drzew w pomieszczeniach i soczystych roślin, które sami wyhodowaliśmy i w ten sposób stworzyć przytulny salon lub sypialnię. Jedną z najlepszych rzeczy w tym niezaprzeczalnie artystycznym wyglądzie jest to, że można go osiągnąć bez konieczności wydawania dużych pieniędzy – zwłaszcza, że dużą część rzeczy jesteśmy w stanie wykonać samodzielnie. Przedstawiamy nasze zestawienie inspiracji boho dla początkujących.
Chociaż nie ma w tym obszarze żadnych sztywnych zasad, jeśli chodzi o urządzanie wnętrz w stylu boho, powszechne są ciepłe, ziemiste kolory, podobnie jak odcienie metaliczne czy barwy kamieni szlachetnych.
Warto rozważyć głębokie brązy, zielenie i szarości jako kolory bazowe, a następnie uzupełnić je o nasycony fiolet, ognisty pomarańcz czy magiczny błękit. W dużej mierze to właśnie łączenie i nakładanie na siebie różnych kolorów sprawia, że ten styl jest tak wyjątkowy.
Jako przeciwieństwo minimalizmu, nowoczesności i elegancji, boho wyznaje filozofię „więcej znaczy więcej”. Kluczem do zastosowania materiałów dekoracyjnych w salonie lub sypialni boho jest ich mieszanie i dopasowywanie. Naturalne, podstawowe materiały, takie jak juta i sizal, można łączyć z powodzeniem z jedwabiem i szenilem. Materiały powinny mieć lekko zużyty wygląd, przesadna połyskliwość psuje cały efekt.
Frędzle, szydełka i makramy, poduszki, zasłony i dywaniki… wszystkie te elementy łączą się, tworząc przytulne, inspirujące miejsce spotkań. Baldachimy nad łóżkami i częścią dzienną są także charakterystycznymi ozdobami boho.
Coś, czego nie znajdziemy w zwykłym sklepie. Z reguły pokoje boho są wypełnione meblami zbieranymi z biegiem czasu, są to przedmioty używane i zabytkowe. Każdy mebel powinien być wyjątkowy i opowiadać jakąś historię. Dlatego też urządzanie wnętrza może być dobrą zabawą – w odkrywanie lokalnych sklepów vintage i wybieranie każdego elementu z osobna.
Czego szukać? Klimatu boho dodają z całą pewnością pluszowe fotele i kanapy w nasyconych kolorach. Do tego koniecznie dywaniki lub wypchane poduszki podłogowe, które stworzą przyjazną atmosferę do siedzenia na podłodze. Meble o opływowym lub prostym oparciu nie będą tu pasować, dobrze jest wybierać wygodne elementy dające poczucie relaksacji już od samego patrzenia, takie jak szezlongi, leżanki lub krzesła motylkowe.
Zdj. główne: Collov Home Design/unsplash.com