Wycieczka do Izraela – jak się ubrać?
Podróże

Wycieczka do Izraela – jak się ubrać?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Kraje Bliskiego Wschodu kuszą egzotyką, odmienną kulturą i często fascynującą historią. Popularnym podróżniczym kierunkiem jest Izrael. Jeśli planujemy wycieczkę właśnie do tego państwa, powinniśmy dobrze przygotować walizkę z ubraniami, biorąc pod uwagę nie tylko warunki atmosferyczne, lecz także panujące tam obyczaje.

Izrael można uznać za bezpieczny i przyjazny kraj. Jeśli zamierzamy poruszać się typowo turystycznymi szlakami, nie musimy się niczego obawiać. Ostrożność powinniśmy zachować jednak w pobliżu granic terytorium Autonomii Palestyńskiej.

Podczas planowania wyjazdu do Izraela musimy między innymi starannie wybrać ubrania ze względu na panujący tam odmienny klimat. Choć centralna część kraju leży w obrębie klimatu śródziemnomorskiego, to duże znaczenie na panujące warunki atmosferyczne ma bliskość Sahary i Półwyspu Arabskiego. Czego możemy się spodziewać w tej części świata? Długich, gorących i suchych lat oraz łagodnych zim ze sporą ilością opadów. W lipcu i sierpniu średnia temperatura wynosi około 30°C (temperatury często sięgają 35°C), a w styczniu około 10°C. Jeśli upalna pogoda jest dla nas zbyt uciążliwa, zdecydujmy się na wyjazd do Izraela wiosną lub jesienią.

jdblack/pixabay.com

Jak przygotować się do wyjazdu do Izraela?

Co spakować, gdy szykujemy się na wycieczkę do Izraela? Jak się ubierać już na miejscu? W pierwszej kolejności ubiór dopasowujemy do pory roku i panujących temperatur. Jeśli w podróż wybieramy się latem, potrzebujemy lekkich, przewiewnych ubrań, najlepiej wykonanych z naturalnych tkanin, w których nie będzie nam za gorąco i które jednocześnie pomogą osłonić skórę przed piekącym słońcem. Niezbędne jest również nakrycie głowy, na przykład kapelusz, czapka z daszkiem czy zwykła chusta. Nie zapomnijmy o olejkach lub kremach przeciwsłonecznych z wysokimi filtrami, chroniącymi przed poparzeniami słonecznymi.

Jeżeli planujemy jechać do Izraela zimą, musimy zabrać cieplejsze ubrania, najlepiej takie, które nosimy podczas polskiej jesieni i wiosny. Przydadzą się także płaszcze przeciwdeszczowe i parasolki.

Warunki atmosferyczne są jednym czynnikiem, który należy brać pod uwagę podczas szykowania garderoby do Izraela. Kolejnym są panujące tam obyczaje.

Obyczaje w Izraelu a ubiór

Planując wyprawę do Izraela, musimy mieć w pamięci, że w wielu miejscach związanych z kultem religii żydowskiej i chrześcijańskiej należy przestrzegać zasad związanych z ubiorem. Tak naprawdę wybór garderoby zależy tu od konkretnego kierunku podróży. Jeśli planujemy wypoczynek w Tel Awiwie, najbardziej turystycznym mieście, możemy ubierać się swobodnie, tak jak chcemy. Wówczas ubiór dopasowujemy tylko do panującej pogody. Jeśli jednak chcemy zwiedzić historyczne miejsca związane z religią, musimy dostosować się do panujących zasad, a te zakładają noszenie skromnego stroju, zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn.

W Jerozolimie, w takich miejscach jak dzielnica Mea She’arim (zamieszkana przez ultraortodoksyjnych Żydów), Ściana Płaczu, meczety czy bazylika Grobu Pańskiego, kobiety muszą mieć zakryte głowy, ramiona i kolana. Mężczyźni powinni unikać krzykliwych kolorów i krótkich spodni. Wybierając się w podróż do Izraela, warto więc zabrać przewiewne ubrania z długimi rękawami i nogawkami i zawsze mieć przy sobie jakieś nakrycie głowy. A przed zwiedzeniem danego miejsca zapoznajmy się z panującymi tam zasadami.

Zdj. główne: Walkerssk/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Tworzenie idealnego CV nigdy nie było tak proste – Kreator CV
Tworzenie idealnego CV nigdy nie było tak proste – Kreator CV
Wykorzystanie Kreatora CV to gwarancja profesjonalizmu i efektywności, niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz swoją karierę zawodową, czy jesteś już doświadczonym specjalistą.
Praktyczne prezenty dla hobbystów
Praktyczne prezenty dla hobbystów
Poznaj inspiracje, które pomogą Ci w obdarowaniu osoby pasjonującej się czymś niestandardowym. Skorzystaj z naszych rad i przygotuj idealny prezent.
Wybór noclegu w okolicach Warszawy – poradnik dla podróżujących po stolicy
Wybór noclegu w okolicach Warszawy – poradnik dla podróżujących po stolicy
Planujesz wizytę w Warszawie lub okolicach miasta i zastanawiasz się, gdzie najlepiej zarezerwować nocleg? Warto wiedzieć, że w okolicy stolicy jest wiele miejsc, w których można znaleźć dobre i komfortowe hotele. W tym artykule przedstawimy poradnik dla podróżujących po stolicy, którzy szukają noclegu w hotelu pod Warszawą.
Ostatnie wpisy