Wycieczka do Izraela – jak się ubrać?
Podróże

Wycieczka do Izraela – jak się ubrać?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Kraje Bliskiego Wschodu kuszą egzotyką, odmienną kulturą i często fascynującą historią. Popularnym podróżniczym kierunkiem jest Izrael. Jeśli planujemy wycieczkę właśnie do tego państwa, powinniśmy dobrze przygotować walizkę z ubraniami, biorąc pod uwagę nie tylko warunki atmosferyczne, lecz także panujące tam obyczaje.

Izrael można uznać za bezpieczny i przyjazny kraj. Jeśli zamierzamy poruszać się typowo turystycznymi szlakami, nie musimy się niczego obawiać. Ostrożność powinniśmy zachować jednak w pobliżu granic terytorium Autonomii Palestyńskiej.

Podczas planowania wyjazdu do Izraela musimy między innymi starannie wybrać ubrania ze względu na panujący tam odmienny klimat. Choć centralna część kraju leży w obrębie klimatu śródziemnomorskiego, to duże znaczenie na panujące warunki atmosferyczne ma bliskość Sahary i Półwyspu Arabskiego. Czego możemy się spodziewać w tej części świata? Długich, gorących i suchych lat oraz łagodnych zim ze sporą ilością opadów. W lipcu i sierpniu średnia temperatura wynosi około 30°C (temperatury często sięgają 35°C), a w styczniu około 10°C. Jeśli upalna pogoda jest dla nas zbyt uciążliwa, zdecydujmy się na wyjazd do Izraela wiosną lub jesienią.

jdblack/pixabay.com

Jak przygotować się do wyjazdu do Izraela?

Co spakować, gdy szykujemy się na wycieczkę do Izraela? Jak się ubierać już na miejscu? W pierwszej kolejności ubiór dopasowujemy do pory roku i panujących temperatur. Jeśli w podróż wybieramy się latem, potrzebujemy lekkich, przewiewnych ubrań, najlepiej wykonanych z naturalnych tkanin, w których nie będzie nam za gorąco i które jednocześnie pomogą osłonić skórę przed piekącym słońcem. Niezbędne jest również nakrycie głowy, na przykład kapelusz, czapka z daszkiem czy zwykła chusta. Nie zapomnijmy o olejkach lub kremach przeciwsłonecznych z wysokimi filtrami, chroniącymi przed poparzeniami słonecznymi.

Jeżeli planujemy jechać do Izraela zimą, musimy zabrać cieplejsze ubrania, najlepiej takie, które nosimy podczas polskiej jesieni i wiosny. Przydadzą się także płaszcze przeciwdeszczowe i parasolki.

Warunki atmosferyczne są jednym czynnikiem, który należy brać pod uwagę podczas szykowania garderoby do Izraela. Kolejnym są panujące tam obyczaje.

Obyczaje w Izraelu a ubiór

Planując wyprawę do Izraela, musimy mieć w pamięci, że w wielu miejscach związanych z kultem religii żydowskiej i chrześcijańskiej należy przestrzegać zasad związanych z ubiorem. Tak naprawdę wybór garderoby zależy tu od konkretnego kierunku podróży. Jeśli planujemy wypoczynek w Tel Awiwie, najbardziej turystycznym mieście, możemy ubierać się swobodnie, tak jak chcemy. Wówczas ubiór dopasowujemy tylko do panującej pogody. Jeśli jednak chcemy zwiedzić historyczne miejsca związane z religią, musimy dostosować się do panujących zasad, a te zakładają noszenie skromnego stroju, zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn.

W Jerozolimie, w takich miejscach jak dzielnica Mea She’arim (zamieszkana przez ultraortodoksyjnych Żydów), Ściana Płaczu, meczety czy bazylika Grobu Pańskiego, kobiety muszą mieć zakryte głowy, ramiona i kolana. Mężczyźni powinni unikać krzykliwych kolorów i krótkich spodni. Wybierając się w podróż do Izraela, warto więc zabrać przewiewne ubrania z długimi rękawami i nogawkami i zawsze mieć przy sobie jakieś nakrycie głowy. A przed zwiedzeniem danego miejsca zapoznajmy się z panującymi tam zasadami.

Zdj. główne: Walkerssk/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Najlepsze zestawy warzelnicze
Najlepsze zestawy warzelnicze
Jeśli chcesz spróbować swoich sił w robieniu domowego piwa, sprawdź najlepsze zestawy warzelnicze.
Jak ochronić tablet i telefon, by służyły przez lata?
Jak ochronić tablet i telefon, by służyły przez lata?
Czy Twój telefon często ląduje na podłodze, przez co musisz wymieniać go lub naprawiać kilka razy do roku? Zobacz, jak chronić telefon przed uszkodzeniami, by służył Ci latami.
Jak wykorzystać skanery 3D w przemyśle – praktyczne zastosowania i korzyści
Jak wykorzystać skanery 3D w przemyśle – praktyczne zastosowania i korzyści
Przełomowe możliwości skanerów 3D w różnych sektorach przemysłu. Poznaj praktyczne zastosowania i korzyści płynące z ich wykorzystania.
Ostatnie wpisy