Jaki rozmiar laptopa wybrać?
Biznes

Jaki rozmiar laptopa wybrać?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wiele osób twierdzi, że rozmiar laptopa nie należy do tych parametrów, które są najważniejsze w kontekście prawidłowego funkcjonowania urządzenia. Jest jednak inaczej. 

Dlaczego odpowiedni rozmiar laptopa jest tak ważny?

Jeżeli chodzi o dokładne wymiary laptopa, to są one bardzo ważne w kontekście tego, w jaki sposób jest wykorzystywane urządzenie, a także czego wymaga charakterystyka pracy użytkownika. To właśnie dlatego mniejsze, czy większe gabaryty są tak istotne, czy to po to, aby dodatkowo podnieść komfort podróży, czy po prostu zapewnić sobie wystarczająco duże pole widzenia. Jednocześnie nie wolno zapominać o parametrach technicznych, czyli o tych aspektach, od których zależy funkcjonowanie urządzenia.

Rozmiar laptopa jest także ważny ze względu na inne kwestie. Często się zdarza, że do urządzenia są dopasowywane dodatkowe akcesoria, na przykład pokrowce, czy podkładki chłodzące. W takich sytuacjach nie można sobie pozwolić na pomyłkę, ponieważ nieodpowiednio dopasowane gabaryty mogą skutkować tym, że dodatkowe akcesoria będą bezużyteczne i konieczne będzie zakupienie zupełnie nowych.

Na początku laptopy o mniejszym rozmiarze

Wydawać by się mogło, że mały laptop może mieć przekątną o wielkości nie mniej niż 13 cali. Nic bardziej mylnego. Producenci nie boją się stawiać na niekonwencjonalne lub po prostu odważne rozwiązania i stawiają na naprawdę małe ekrany. 

Dla tych, którym szczególnie zależy na kompaktowości urządzenia sprawdzą się modele, które wyposażono w ekrany o przekątnej 8/9/10 cali. To właśnie te trzy formaty są wybierane najczęściej przez użytkowników, którym zależy na ergonomii miejsca, jednak ciągle chcą skorzystać z pełnego zakresu możliwości swoich laptopów. Pomimo tego, że sam ekran jest niewiele większy od dużych smartfonów czy tabletów, to oferują one dużą funkcjonalność za sprawą lepszej nawigacji po poszczególnych funkcjach czy po prostu dostęp do pakietów Office lub innych programów, na przykład do obróbki zdjęć i filmów, które nie są dostępne w smartfonach czy tabletach. 

Jak wcześniej wspomniano, pomimo tego, że na rynku są dostępne rozmiary ekranów o przekątnej od 8 do 10 cali, to ciągle najczęściej kojarzonym urządzeniem o małych gabarytach są laptopy z ekranem o wielkości 13 cali. To właśnie taki sprzęt jest najczęściej wybierany przez studentów i nauczycieli. Jest naprawdę poręczny oraz zapewnia ogromną funkcjonalność. Oprócz tego jego ekran jest dość czytelny i nie widać znaczącej różnicy pomiędzy większymi modelami laptopów. Sprawia to, że urządzenia z ekranem o przekątnej 13 cali najlepiej się sprawdzają w trakcie zajęć szkolnych, wykładów, czy do uzupełniania dokumentów w podróży. 

Średnie i duże ekrany – na co mogą liczyć użytkownicy takich urządzeń?

Jeżeli chodzi o średnie i duże ekrany, to można śmiało powiedzieć, że jest to kategoria, w której znajdują się prawdopodobnie najpopularniejsze modele laptopów, które są dostępne na rynku. Proponują one największą funkcjonalność, a opcje dotyczące wyboru umożliwiają także zakup urządzeń z dotykowym ekranem lub w formacie 2in1, gdzie monitor laptopa może także służyć jako tablet. 

Do grupy laptopów o średniej wielkości można zaliczyć te, których przekątna ekranu wynosi od 14 do 16 cali. Gwarantuje to znakomite pole widzenia. Są jednocześnie bardzo eleganckie, ponieważ nie są zbyt duże i często producenci decydują się na optyczne wysmuklenie ich obudowy, stosując na przykład cienkie ramki. Laptopy o średniej wielkości znakomicie się sprawdzą dla wszystkich, którzy szukają rozwiązania sprawdzającego się w trakcie podróży, czy pracy w terenie. Dzięki nim można swobodnie wykonać prezentację, edytować multimedia lub pokazać klientowi projekt umowy albo zlecenia. 

Do tzw. królewskiej kategorii, czyli laptopów o największych wymiarach można zdecydowanie zaliczyć urządzenia, których przekątna ekranu wynosi siedemnaście cali. Takie urządzenia są najczęściej wykorzystywane jako laptopy do gier lub do zaawansowanej obróbki multimediów. W dość dużej obudowie kryją się także znakomite komponenty, które zapewniają niesamowite osiągi. Ze względu na swoje gabaryty mogą nie być zbyt wygodne w użytkowaniu podczas podróży, jednak można znaleźć modele, które sprawdzą się również i w tych warunkach.

Zdjęcie główne: Tim Samuel/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jaki rower elektryczny wybrać?
Jaki rower elektryczny wybrać?
Jaki rower elektryczny będzie najlepszy? Weź pod uwagę swoje wymagania, dostosuj rodzaj silnika i wybierz rower elektryczny, który spełni Twoje oczekiwania.
Agencja interaktywna – czy warto nawiązać z nią współpracę?
Agencja interaktywna – czy warto nawiązać z nią współpracę?
Jakie usługi są świadczone przez agencję interaktywną? Czy warto zdecydować się na współpracę z nią? Sprawdzamy.
Prowadzisz biznes? Zainwestuj w oryginalne oprogramowania
Prowadzisz biznes? Zainwestuj w oryginalne oprogramowania
Prowadzisz firmę i zależy Ci na tym, żeby wszystkie jej dane były odpowiednio zabezpieczone? Zainwestuj w oryginalne oprogramowanie.
Ostatnie wpisy