Jak samodzielnie oprawić obraz?
Sztuka & design

Jak samodzielnie oprawić obraz?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Puste ściany sprawiają, że mieszkanie wygląda przygnębiająco. Wystarczy jeden wyrazisty obraz lub grafika, aby wnętrze stało się bardziej przytulne. Każde dzieło zasługuje na odpowiednie wyeksponowanie. Podpowiadamy, jak oprawić obraz, aby doskonale się prezentował.

Obrazy i grafiki zawsze dobierajmy do wystroju mieszkania. Nie wszystkie motywy są na tyle uniwersalne, aby wpisać się w każdą aranżację. Gdy będziemy już dumnymi posiadaczami dzieła, możemy pomyśleć o jego oprawieniu. Niektóre obrazy są sprzedawane w ramie, ale nawet jeśli – może nam się nie podobać lub nie pasować do stylu pomieszczenia. W inny sposób oprawimy rysunki i ryciny, a w inny obrazy olejne.

Jakie są najpopularniejsze ramy do obrazów?

Nowoczesne grafiki najlepiej prezentują się w oprawach za szkłem, na przykład antyramach. Rysunki i ryciny w stylu retro ładnie wyglądają, gdy ułoży się je najpierw na szarym papierze, a dopiero potem oprawi w cienkie ramki w kolorze białym, czarnym lub w kolorze naturalnego drewna. 

Z kolei oprawę obrazów olejnych, które namalowano na płótnie, musimy dopasować do grubości krosien podobrazia. Takie dzieła najczęściej oprawia się w ramy drewniane bądź wykonane z tworzyw sztucznych, dostępne w rozmaitych kolorach, rozmiarach, a nawet wzorach. Popularnym wyborem są ramy złote, stylizowane na dawne, ale chętnie stawia się również na oprawy czarne i srebrne. We wnętrzach urządzonych w stylu skandynawskim czy prowansalskim najlepiej sprawdzą się subtelne ramy w kolorze białym.

Zanim wybierzemy najodpowiedniejszą ramę dla naszego obrazu, możemy zapoznać się z jej budową, na którą składa się:

  • profil – kształt listwy. Może być klasyczny, prosty albo nowoczesny. Z jednego profilu możemy uzyskać kilka bądź kilkanaście wykończeń,
  • wykończenie – kolory, na przykład biały, złoty, srebrny, czarny, oraz stylistyka zdobienia,
  • holkiel – górna część listwy. Może być prosta, wklęsła, wypukła lub skośna do wewnątrz,
  • felc – miejsce, w które wkłada się obraz. Felc jest płytki albo głęboki. Listwy z głębokim felcem są stosowane zazwyczaj do oprawy podobrazi na blejtramach.

Jak samodzielnie oprawić obraz?

Na początku przygotujmy sobie czystą powierzchnię, może to być szeroki stół, i potrzebne narzędzia. Przyda nam się:

  • zszywacz tapicerski, czyli taker,
  • taśma papierowa do oklejania obrazów,
  • nożyk lub nożyczki do przycięcia taśmy.

Pustą ramę układamy na stole tylną częścią do góry. W ramę wkładamy obraz i za pomocą zszywacza oraz zszywek montujemy obraz do ramy. Zszywki powinny się znajdować w odległości 10–15 cm od siebie. Po zamontowaniu zszywek odmierzamy cztery odcinki taśmy papierowej, które długością mają odpowiadać długości boków ramy. Taśmę przyklejamy na zamontowane zszywki. Dzięki temu zamaskujemy elementy montażowe i zabezpieczymy tył obrazu. Taśma zapobiega również przedostawaniu się czynników zewnętrznych do wnętrza oprawy. Jeżeli nasza rama nie ma wieszaków, dzięki którym powiesimy obraz na ścianie, musimy sami je przymocować. W tym celu będziemy potrzebować wkrętów i wkrętarki. 

Jeśli chcemy oprawić obraz w ramę z szybką i pleckami z płyty MDF, wystarczy, że odegniemy blaszki, czyli fleksy, które trzymają tył. Następnie obraz wkładamy do ramy, montujemy tył i zaginamy z powrotem fleksy. Na końcu brzegi blaszek możemy okleić taśmą papierową.

Zdj. główne: StockSnap/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Optymalizacja procesów w firmie: Kluczowe kroki do osiągnięcia efektywności
Optymalizacja procesów w firmie: Kluczowe kroki do osiągnięcia efektywności
W tym artykule przedstawimy kluczowe kroki, które pomogą firmie w optymalizacji swoich procesów i osiągnięciu większej efektywności.
Jak za pomocą mebli dodać wnętrzu charakteru?
Jak za pomocą mebli dodać wnętrzu charakteru?
Zastanawiasz się, jak możesz nadać wnętrzu niepowtarzalnego charakteru? Dowiesz się z tego artykułu!
Jak wybrać optymalne rozwiązanie dla twojego biznesu: przewodnik po technologii VoIP?
Jak wybrać optymalne rozwiązanie dla twojego biznesu: przewodnik po technologii VoIP?
Zrozum, jak skutecznie identyfikować i wybierać odpowiednie technologie VoIP dla swojego przedsiębiorstwa, by zoptymalizować komunikację i zwiększyć jego efektywność.
Ostatnie wpisy