Jak przebiega realizacja recepty online?
Inne

Jak przebiega realizacja recepty online?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

E-recepta online to wygodne rozwiązanie, które pozwala uniknąć długich kolejek do lekarza, a także ułatwia pracę farmaceutom wydającym leki. Jak przebiega jej realizacja, czy lekarz może odmówić wystawienia takiej recepty i co zrobić w przypadku błędów? Przed skorzystaniem z tej opcji warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na ten temat.

Otrzymanie e-recepty – krok po kroku

Co istotne, ważność i możliwości korzystania z e-recepty nie różnią się od warunków w przypadku standardowej, papierowej wersji. Aby ją otrzymać, wystarczy jednak zdalna konsultacja z lekarzem, a czasami nawet wypełnienie prostego formularza online. Ostatnia z tych opcji jest dostępna między innymi za pośrednictwem portalu https://receptomat.pl/ – to jeszcze wygodniejsza alternatywa nie tylko dla samej wizyty w gabinecie, lecz także konsultacji przez rozmowę telefoniczną lub wideoczat. Po wejściu na stronę internetową i rejestracji należy wybrać chorobę lub inny powód, dla którego pojawia się potrzeba wystawienia recepty. Co więcej, znając nazwę leku, można po prostu wpisać go w wyszukiwarkę.

Następnie trafiamy do formularza z pytaniami – takimi samymi jak te, które mogą paść na stacjonarnej wizycie lekarskiej. Ankieta zostaje potem przekazana do weryfikacji przez lekarza, a na odpowiedź zazwyczaj czeka się kilkanaście minut. W przypadku zgłoszeń w godzinach nocnych lub w dni wolne od pracy czas ten może się wydłużyć; status weryfikacji formularza można sprawdzać w panelu użytkownika po zalogowaniu się. Na koniec tego procesu otrzymuje się wiadomość SMS z kodem recepty, który będzie dostępny również w Internetowym Koncie Pacjenta.

Kolejnym krokiem będzie oczywiście zgłoszenie się do wybranej apteki, aby móc odebrać lek. Należy pamiętać, że w większości przypadków termin wynosi 30 dni od momentu wystawienia. Informacje, jakie potrzebne będą farmaceucie, to czterocyfrowy kod oraz numer PESEL pacjenta, na którego została wystawiona recepta online. Aptekarz może wtedy sprawdzić, czy recepta znajduje się w systemie – jeśli wszystko się zgadza, można wydać lek tak samo, jak przy papierowej recepcie.

Czy lekarz może odmówić wystawienia e-recepty?

Lekarz ma prawo do odmówienia wystawienia e-recepty na konkretne leki. Główną przyczyną może być brak zasadności do jego stosowania lub występowanie przeciwwskazań zdrowotnych, które uniemożliwiają zażywanie danego leku przez pacjenta. W niektórych przypadkach lekarz może powołać się na klauzulę sumienia – z taką sytuacją można spotkać się m.in. przy środkach antykoncepcyjnych, dopingujących, odurzających czy aborcyjnych. W większości przypadków e-recepta online jest jednak wystawiana bez większych problemów, o ile lek jest adekwatny do potrzeb oraz stanu zdrowia pacjenta.

Błędy na e-recepcie – co robić?

Jeżeli e-recepta zawiera na przykład błędną nazwę leku, farmaceuta nie ma obowiązku ani możliwości jej przyjąć czy poprawić. Taka e-recepta musi zostać anulowana przez lekarza i wystawiona ponownie. Przy korzystaniu ze specjalnych serwisów online ryzyko wystąpienia błędów jest jednak bardzo małe ze względu na automatyczne pobieranie informacji o lekach z systemu.

Fot.: Corinne Kutz/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Wypoczynek nad polskim morzem – co koniecznie musisz zabrać?
Wypoczynek nad polskim morzem – co koniecznie musisz zabrać?
O pogodzie nad polskim morzem w okresie wakacyjnym krążą już legendy. Nie wzięły się jednak znikąd… Trafić na kilka dni […]
Samsung Galaxy A: Niesamowite wrażenia mobilne dla wszystkich użytkowników!
Samsung Galaxy A: Niesamowite wrażenia mobilne dla wszystkich użytkowników!
Seria smartfonów Samsung Galaxy A dostarcza kompletny pakiet najnowszych innowacji Galaxy, oferując rewelacyjne wrażenia mobilne z technologią 5G włącznie w doskonałej cenie.
Co powinno znajdować się w szpitalach?
Co powinno znajdować się w szpitalach?
Zastanawiasz się, jakie produkty powinny stanowić wyposażenie szpitala i nowoczesnych gabinetów rehabilitacyjnych? Sprawdź, co ułatwia pracę personelu medycznego i stanowi ochronę przed SARS-Cov-2.
Ostatnie wpisy