Jakie korzyści daje tlenoterapia

Tlenoterapia to coraz powszechniejszy sposób leczenia niewydolności oddechowej, która może prowadzić do problemów z sercem, niedotlenienia organizmu i utraty przytomności. Pomaga również polepszyć kondycję. Czym jest i jakie daje korzyści?

Na czym polega tlenoterapia?

Nowa metoda leczenia polega na zwiększeniu stężenia tlenu w powietrzu, które następnie wdycha pacjent. Takie zabiegi można wobec tego przeprowadzać w warunkach domowych (oczywiście po zaleceniach lekarza), a służą do tego koncentratory tlenu. Maszyna oddziela tlen od azotu oraz innych gazów w powietrzu, jednocześnie wzbogacając mieszanki tlenem. W ostatecznym rozrachunku można więc uzyskać niemal czysty tlen (96%). I właśnie tak wysokie stężenie pozwala na przeprowadzanie tlenoterapii. Dzięki temu organizm przenosi więcej tlenu do komórek, a co za tym idzie, kondycja się polepsza i pozwala na osiągnięcie dobrych wyników podczas ćwiczeń.

Jakim chorobom może zaradzić?

 1. Astma – zastosowanie terapii tlenowej u osób cierpiących na zaawansowaną astmę może dać równie pozytywne skutki co leki β-adrenergiczne czy glikortykosteroidy. Stężenie tlenu nie może wówczas być niższe niż 92%.
 2. POChP (przewlekła obturacyjna choroba płuc) – osoby narażone na słabą saturację (poniżej 88%) mogą również skorzystać z tlenoterapii pod opieką lekarza, który określi sposób podawania tlenu. 

10 korzyści tlenoterapii

Tlenoterapia:

 1. poprawia pracę serca i mózgu, co w rezultacie polepsza kondycję fizyczną i psychiczną pacjenta;
 2. zmniejsza zadyszkę;
 3. spowalnia postęp przewlekłych chorób płuc;
 4. ułatwia oddychanie;
 5. poprawia jakość snu;
 6. zmniejsza częstotliwość odwiedzin w szpitalach;
 7. obniża poziom stresu;
 8. poprawia samopoczucie;
 9. zwiększa odporność organizmu;
 10. zmniejsza bóle migrenowe.

A to zaledwie niewielki ułamek wszystkich jej zalet.

Dodaj komentarz

Twój email nie zostanie opublikowany.