Tlenoterapia to coraz powszechniejszy sposób leczenia niewydolności oddechowej, która może prowadzić do problemów z sercem, niedotlenienia organizmu i utraty przytomności. Pomaga również polepszyć kondycję. Czym jest i jakie daje korzyści?
Na czym polega tlenoterapia?
Nowa metoda leczenia polega na zwiększeniu stężenia tlenu w powietrzu, które następnie wdycha pacjent. Takie zabiegi można wobec tego przeprowadzać w warunkach domowych (oczywiście po zaleceniach lekarza), a służą do tego koncentratory tlenu. Maszyna oddziela tlen od azotu oraz innych gazów w powietrzu, jednocześnie wzbogacając mieszanki tlenem. W ostatecznym rozrachunku można więc uzyskać niemal czysty tlen (96%). I właśnie tak wysokie stężenie pozwala na przeprowadzanie tlenoterapii. Dzięki temu organizm przenosi więcej tlenu do komórek, a co za tym idzie, kondycja się polepsza i pozwala na osiągnięcie dobrych wyników podczas ćwiczeń.
Jakim chorobom może zaradzić?
- Astma – zastosowanie terapii tlenowej u osób cierpiących na zaawansowaną astmę może dać równie pozytywne skutki co leki β-adrenergiczne czy glikortykosteroidy. Stężenie tlenu nie może wówczas być niższe niż 92%.
- POChP (przewlekła obturacyjna choroba płuc) – osoby narażone na słabą saturację (poniżej 88%) mogą również skorzystać z tlenoterapii pod opieką lekarza, który określi sposób podawania tlenu.
10 korzyści tlenoterapii
Tlenoterapia:
- poprawia pracę serca i mózgu, co w rezultacie polepsza kondycję fizyczną i psychiczną pacjenta;
- zmniejsza zadyszkę;
- spowalnia postęp przewlekłych chorób płuc;
- ułatwia oddychanie;
- poprawia jakość snu;
- zmniejsza częstotliwość odwiedzin w szpitalach;
- obniża poziom stresu;
- poprawia samopoczucie;
- zwiększa odporność organizmu;
- zmniejsza bóle migrenowe.
A to zaledwie niewielki ułamek wszystkich jej zalet.
Dodaj komentarz