cottonbro/pexels.com

Boks to niezwykle ciekawy sport, który cieszy się niesłabnącą popularnością. Widowiskowy, pełen szybkich ruchów, zwinnych uników i perfekcyjnych ciosów. To sport dla każdego, niezależnie od płci czy wieku. Wystarczy tylko chcieć, aby zacząć trenować. Jak jednak rozpocząć przygodę z boksem? Sprawdź, z czym musisz się liczyć i jak przygotować się do pierwszych treningów.

Podstawowe informacje o boksie

Na start kilka najważniejszych informacji o boksie. W tym sporcie walka toczy się między dwoma zawodnikami. Wolno używać jedynie pięści, inne ciosy są kategorycznie zabronione. Wszelkie ciosy poniżej pasa czy też wykorzystywanie łokci, kolan czy głowy nie mogą mieć miejsca na ringu. Walka trwa około 2–3 minut, a całość maksymalnie 12 rund. Pomiędzy nimi dostępne są przerwy trwające około minutę. W trakcie walki zawsze na ringu jest sędzia, który czuwa nad przestrzeganiem zasad oraz nad stanem zawodników. Po każdym starciu sędziowie przyznają punkty za każdą rundę, a wygrywa ten, który zdobył ich więcej.

Niektóre walki trwają krócej niż określony czas. Wystarczy, że powalony bokser nie podniesie się w ciągu 10 sekund. Taka sytuacja nazywana jest nokautem. Jeśli do niej dojdzie, punkty automatycznie zdobywa przeciwnik. Po nokaucie sędzia musi sprawdzić stan zawodnika, aby dowiedzieć się, czy ten jest w stanie kontynuować walkę. Jeśli nie, całość jest zakończona przed czasem, a wygraną zdobywa przeciwnik – w takim momencie nie liczą się zdobyte wcześniej punkty.

Co tak naprawdę dają treningi boksu?

Boks to nie tylko sport dla tych, którzy chcą mieć niesamowitą formę. Treningi wpływają na stan psychiczny, pewność siebie i samopoczucie. Boks przede wszystkim uczy wytrwałości i systematyczności, dzięki czemu osoby trenujące lepiej radzą sobie w codziennych sytuacjach. Dodatkowo jest świetnym sposobem na uwolnienie emocji, np. po ciężkim dniu w pracy. Treningi pomagają zachować równowagę psychiczną i uczą panować nad gniewem czy nawet smutkiem. Są niezwykle przydatne dla osób strachliwych, które na co dzień walczą z lękiem społecznym. Dla takich ludzi boks będzie świetną formą terapii.

Jednak boks to nie tylko psychika, a przede wszystkim forma fizyczna. Treningi wzmacniają organizm, wpływają na rozrost mięśni i ukształtowanie sylwetki. Systematyczne boksowanie poprawia działanie wielu narządów, w tym reguluje pracę serca, dzięki czemu zwiększają się szanse na dłuższe, zdrowsze życie.

Jak wygląda trening boksu?

Treningi i konsekwentne działanie to podstawy, które muszą przyświecać każdemu zaangażowanemu w świat boksu. Wybierając się na pierwszy trening, dobrze myśleć o tym, że to tylko początek. Nie wszystko będzie piękne i doskonałe, ale z czasem polepszy się kondycja, zwinność i ciosy, co zapewni nie tylko świetną sylwetkę, lecz także większy komfort psychiczny.

Przed zabraniem się za walkę należy nauczyć się podstaw. Trening boksu dla początkujących obejmuje przede wszystkim naukę: stosowania uników, trzymania gardy i efektywnej pracy nóg. Poza tym na pierwszych treningach uczy się ciosów i ich prawidłowego wyprowadzania. Ćwiczenia wykonywane są na workach treningowych bądź tarczach zakładanych przez partnera treningowego. Ważne przed zaczęciem prawdziwych walk jest również wzmocnienie wytrzymałości organizmu. W tym przypadku sprawdza się nie tylko kondycję fizyczną, zwinność, lecz także sposób oddychania w trakcie ćwiczeń.

Zdj. główne: cottonbro/pexels.com

Dodaj komentarz

Twój email nie zostanie opublikowany.