Najczęstsze choroby serca
Lifestyle

Najczęstsze choroby serca

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Praca naszego serca jest niezwykle złożonym procesem. W tym wypadku mięsień sercowy działa na zasadzie pompy, która rozprowadza krew do komórek w ciele człowieka. Skurcz wywoływany jest za pomocą impulsu elektrycznego. Przyjrzyjmy się temu, jakie są najczęstsze choroby serca i jak można je wykryć. Specjaliści często zalecają wykonania badania holter EKG, które jest bezpieczne i bezbolesne. Czym cechuje się to badanie? Jakie są najczęściej występujące choroby serca? O czym warto wiedzieć?

Choroby serca

Warto zauważyć, że choroby serca wpływają na zaburzenie funkcjonowania całego układu krążenia. Faktem jest, że ryzyko schorzeń wzrasta wraz z wiekiem. Problemy mogą być wynikiem otyłości, stresu, siedzącego trybu życia, złej diety i różnych chorób. Okazuje się, że choroby serca są dla człowieka największym zagrożeniem i stanowią częstą przyczynę zgonów. Jakie choroby serca występują najczęściej? Są to z pewnością:

  • Nerwica serca
  • Choroba niedokrwienna serca
  • Zapalenie mięśnia sercowego
  • Zapalenie wsierdzia lub osierdzia
  • Niewydolność mięśnia sercowego
  • Zaburzenia rytmu serca (np. tachykardia, arytmia)
  • Wady zastawkowe
  • Blok przewodnictwa przedsionkowo-komorowego

Zazwyczaj te problemy wynikają z niedotlenienia komórek mięśnia sercowego, przeciążenia serca, utraty jego funkcji, czy też infekcji. Niezwykle niebezpieczne dla naszego serca są także schorzenia typu zakrzepica, miażdżyca i niedrożność tętnic. Mogą bowiem doprowadzić do zawału, który w wielu przypadkach kończy się śmiercią. Pomoc osobie z atakiem serca powinna być udzielona jak najszybciej. 

Nie bez znaczenia jest fakt, że pracę serca człowieka może zaburzać nadciśnienie tętnicze. Wpływa ono na przyspieszony rozwój miażdżycy, przerost mięśnia sercowego, czy też powstanie tętniaka. Niestety czasami prowadzi także do udaru mózgu. Pamiętajmy o tym, że nadciśnienie tętnicze bardzo często dotyczy podwyższonego poziomu cholesterolu we krwi. 

Jak wykryć choroby serca?

W celu wykrycia chorób serca, bardzo często zalecane jest wykonanie badania holterowskiego. Czym cechuje się badanie holter EKG? W tym wypadku korzystamy z sondy ultradźwiękowej. Ma na celu ocenić budowę oraz czynności serca pacjenta. Kardiolog po badaniu może określić kurczliwość narządy ocenić serce pod względem budowy anatomicznej. Kiedy zalecane jest wykonanie tego badania? Najczęściej z badania holter korzystają osoby, które cierpią na dolegliwości bólowe w okolicach serca, mają problemy z rytmem serca, czy też występuje podejrzeniu ataku różnych schorzeń. Co ciekawe, badanie holter EKG jest także zalecane sportowcom i osobom aktywnym, zwłaszcza wtedy, gdy w rodzinie występują choroby układu krążenia. Urządzenie jest stosowane po przebytym zawale i przy chorobach osierdzia oraz aorty. 

Holter do domu

Holter do domu występuje w w różnych wariantach. Postawić można na najbardziej klasyczne urządzenie 24-godzinne z 3-kanałowym zapisem EKG. Kolejną propozycją jest 24-godzinne urządzenie z 12 kanałami. To badanie jest potrzebne jedynie niektórym pacjentom. Nie zapominajmy o holterze 7-dniowym, który służy do wychwycenia arytmii. Daje możliwość monitorowania wszystkich aktywności danej osoby przez cały tydzień. Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku pomiaru ciśnieniowego. Ma ono za zadanie wykonywać wiele pomiarów ciśnienia za pomocą mankietu na ramieniu. Pomiary wykonujemy w domu, zachowując się tak samo, jak na co dzień. 

Jak widać, holter do domu dobrać trzeba zgodnie z zaleceniem specjalisty i konkretnymi problemami. W dzisiejszych czasach choroby serca dotykają coraz więcej osób. 

Fot.: Alexander Grey/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Długi: Jak skutecznie zarządzać i unikać zadłużenia
Długi: Jak skutecznie zarządzać i unikać zadłużenia
Długi są powszechnym zjawiskiem w dzisiejszym społeczeństwie, a skuteczne zarządzanie nimi jest kluczowe dla utrzymania stabilnej sytuacji finansowej. 
Jaką elektronikę wybrać do biura?
Jaką elektronikę wybrać do biura?
Szukasz idealnego laptopa do pracy biurowej? Potrzebujesz wyposażyć firmowy lokal, ale nie jesteś informatykiem i nie wiesz, na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy!
Jak za pomocą mebli dodać wnętrzu charakteru?
Jak za pomocą mebli dodać wnętrzu charakteru?
Zastanawiasz się, jak możesz nadać wnętrzu niepowtarzalnego charakteru? Dowiesz się z tego artykułu!
Ostatnie wpisy