Grecja jest sama w sobie cudownym celem wakacyjnym. Piękno natury, wyspiarskie położenie,  duża dawka słońca i niebywała historia co roku przyciąga tu miliony turystów. Jakie przede wszystkim miejsca warto odwiedzić? Na co zwracać uwagę? Podpowiadamy.

Korfu

Wyspa, która pokazuje grecką różnorodność krajobrazu. Soczysta zieleń koresponduje z pięknem tutejszych plaż. Piaszczyste zejścia do morza, wprost stworzone do zażywania kąpieli, sąsiadują tutaj z wybrzeżem klifowym i kamienistymi skałami. 

Pomimo dość dobrej bazy hotelowej z ośrodkami oferującymi dodatkowe atrakcje, turystyka na tej niewielkiej wyspie nie ma tak masowego charakteru, jak w przypadku wielu innych lokalizacji. Dobre rezultaty daje wypożyczenia auta po to, żeby dokładnie zwiedzić wyspę. Koniecznie trzeba odwiedzić klimatyczne miasto Korfu, zatokę Agni Bay, Przylądek Drastis lub klasztor Vlacherna. Bardzo często zwiedzanie Korfu łączy się np. z wycieczkami do Albanii.

Zakynthos

Jedna z najcudowniejszych wysp greckich, którą zalicza się do Wysp Jońskich. Niestety jest też jednym z najbardziej popularnych kierunków urlopowych, ale być może warto jest znieść większy ścisk w sezonie, aby doświadczyć piękna tutejszych krajobrazów. Zatoka Wraku, Błękitne Groty, Muzeum Bizantyjskie i oczywiście oferta hoteli all inclusive przyciągają rzesze turystów i trudno jest się temu dziwić.

Kreta

Atrakcji nie zabraknie także na Krecie, która nie tylko jest niebywale piękna, ale stanowi kolebkę jednej z najstarszych cywilizacji. Można więc połączyć tu zamiłowanie do błogiego wypoczynku z pociągiem do bycia turystą-historykiem. Myśląc o Krecie jako o raju przyrodniczym, nie można nie wspomnieć o Lagunie Balsalos. 

Piękne widoki to jednak nie wszystko – można się tutaj oddawać sportom wodnym na czele z nurkowaniem. Jeszcze większą wizytówką wyspy jest pałac w Knossos. To przy tym jedna z najcenniejszych pozostałości dawnych dziejów w Europie. Wystarczy stwierdzić, że pierwsze osady pojawiły się tu już 9 tys. lat p.n.e., ale to pałac z ok. 2000 r. p.n.e. jest obiektem szczególnego zainteresowania. Związany jest oczywiście z legendą o słynnym królu Minosie. 

Warto odwiedzić też Muzeum Archeologiczne, które dokładniej przybliży charakterystykę kultury minojskiej. Bardzo urokliwa jest również stolica wyspy, czyli Heraklion. Podobnie ciekawą lokalizacją na Krecie jest Chania z jej licznymi świątyniami i ciekawymi widokami.

Rodos

Na Rodos nie zachował się wprawdzie Kolos Rodyjski, jeden z siedmiu cudów świata starożytnego, ale i tak jest wiele do zobaczenia, zarówno jeśli chodzi o zabytki, jak i piękno przyrody. Zachęca zarówno miasto Rodos, jak i turystyczna miejscowość Lindos z jej zabytkami. Cypel Prasonisi to z kolei prawdziwa Mekka amatorów sportów wodnych.

Ateny  

Nie mogło tutaj zabraknąć oczywiście także stolicy Grecji, czyli Aten. Jest to kierunek proponowany wówczas, gdy ktoś bardzo chce zwiedzać i interesuje go najnowsza i przede wszystkim antyczna historia Hellady. 

Znajdują się tu przecież zabytki, które dosłownie stały się dziedzictwem całej ludzkości. Chodzi choćby o słynny Akropol ateński, ale też inne lokalizacje kojarzone z historią starożytną i dziedzictwem całej ludzkości, takie jak Areopag i ateńska Agora z licznymi świątyniami. Oczywiście nie może też obyć się bez wizyty w Narodowym Muzeum Archeologicznym i Ogrodzie Narodowym.

Przeczytaj też: https://intely.pl/podroze/gdzie-mozna-leciec-bez-testow/

Zdjęcie główne: Zuzanna Krawczyk/unsplash.com

Dodaj komentarz

Twój email nie zostanie opublikowany.