Do jakich państw można polecieć bez szczepień?

Powszechnie panująca opinia, że osoby niezaszczepione nie mogą wyjechać za granicę, jest daleka od prawdy. Aktualnie lista popularnych miejsc turystycznych, do których mogą udać się Polacy bez szczepień na COVID-19, jest znacznie dłuższa niż lista krajów, do których wstęp mają tylko zaszczepieni. Oto kilka przykładów.

Turcja

Nieszczepieni mogą wjechać do Turcji z zaświadczeniem o negatywnym teście PCR (nie starszym niż 72 godziny) w języku angielskim lub tureckim z danymi paszportowymi. Zamiast PCR możesz też wykonać szybki test antygenowy (48 godzin przed wylotem). Przed odlotem każdy musi zarejestrować się online i otrzymać kod HES (sprawdzany przy wejściu na pokład samolotu, potrzebny do wejścia do centrum handlowego).

Dzieci: dzieci poniżej 12. roku życia nie potrzebują testu przed wyjazdem.

Test PCR po przyjeździe: teoretycznie nie (możliwy wybiórczo).

Grecja

Grecja zniosła wymóg posiadania jakichkolwiek dokumentów związanych z covidem. Do kraju może wjechać każdy – zarówno zaszczepieni, jak i niezaszczepieni. Nie jest wymagane szczepienie, zaświadczenie o negatywnym teście PCR czy wypełnienie formularza lokalizacyjnego.

Dzieci: dzieci nie potrzebują testu przed wyjazdem.

Test PCR po przybyciu: nie.

Dominikana

Dominikana zniosła wszystkie wymogi pandemiczne dla osób zaszczepionych i niezaszczepionych. To znaczy, że nie obowiązują testy ani kwarantanna po przyjeździe. Przed przylotem wystarczy wypełnić odpowiednią deklarację online.

Dzieci: nie są potrzebne testy.

Test PCR po przybyciu: nie.

Kuba

Kuba zniosła ograniczenia i wymagania dotyczące covida, ale zarówno zaszczepieni, jak i niezaszczepieni muszą spełnić jeden warunek – przylecieć lotem czarterowym w ramach podróży zorganizowanej przez biuro turystyczne. Przed wyjazdem każdy musi wypełnić formularz online i uzyskać kod QR.

Dzieci: brak wymagań.

Test PCR po przyjeździe: nie.

Meksyk

Również w Meksyku nie ma różnicy w wymogach dla turystów zaszczepionych i niezaszczepionych. Aby wlecieć do kraju, nie trzeba już posiadać certyfikatów i testów, a także wypełniać formularzy lokalizacyjnych.

Dzieci: brak wymagań.

Test PCR po przybyciu: nie.

Malediwy

Na Malediwach posiadanie jakiegokolwiek certyfikatu szczepienia jest nieistotne. Zarówno niezaszczepieni, jak i zaszczepieni turyści muszą przedstawić zaświadczenie z negatywnym wynikiem testu PCR wykonanego nie wcześniej niż 96 godzin przed przyjazdem. Oświadczenie o stanie zdrowia (i wyniki testu) należy przesłać tutaj w ciągu 24 godzin przed przybyciem do kraju.

Dzieci: wymagany test, z wyjątkiem niemowląt poniżej 1. roku życia.

Test PCR po przybyciu: możliwy w przypadku osób z objawami.

Seszele

Każdy może wjechać swobodnie. Wszyscy turyści muszą posiadać zaświadczenie z negatywnym wynikiem testu PCR (nie starszym niż 72 godziny) lub zaświadczenie ozdrowieńca (jeśli przeżył infekcję od 2 do 12 tygodni przed wyjazdem). Wszyscy podróżni muszą uzyskać zezwolenie na podróż na tej stronie.

Dzieci: testy niewymagane dla dzieci poniżej 12 lat.

Test PCR po przybyciu: nie.

Aktualnie większość krajów pozwala na przekroczenie swoich granic jedynie z negatywnym wynikiem testu PCR, w niektórych wyrywkowo mogą być wykonywane testy na lotnisku. Kraje, które wymagają ważnych szczepień, to na chwilę obecną Stany Zjednoczone, Sri Lanka, Mauritius i Tajlandia.

Zdj. główne: JESHOOTS.COM/unsplash.com

Dodaj komentarz

Twój email nie zostanie opublikowany.