Artykuł sponsorowany
Przemysł, a zwłaszcza wytwórstwo to bardzo skomplikowana dziedzina produkcji, którą na całe szczęście już od dobrych kilku lat przyspieszają i ułatwiają maszyny. Istnieją nawet maszyny, których zadaniem jest kontrola pracy innych maszyn. Choć jeszcze niedawno nie mieściło się to w głowach, przemysł wytwórczy jest coraz bardziej zautomatyzowany, co skraca czas produkcji, jednocześnie podnosząc jej jakość. Zobacz, czym jest CNC i gdzie się je stosuje.
CNC, czyli z angielskiego Computerized Numerical Control to po polsku komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych. Jest to wyposażony w mikrokomputer system sterowania numerycznego, który może być zaprogramowany w absolutnie dowolny sposób. Najczęściej wykorzystuje się go do kontrolowania tokarek, frezarek czy elektrodrążarek, które służą do wycinania w bardzo szybki, ale też niezwykle precyzyjny sposób skomplikowanych kształtów, przypomina to trochę wypalanie laserem. Dzięki CNC możliwa jest wygodna i sprawna obróbka praktycznie każdego materiału. Jest to szczególnie ważne w produkcji przemysłowej, podczas której istotne znaczenie ma zachowanie powtarzalności jednego kształtu nawet w przypadku dużych objętości produkcji. Najczęściej maszyny CNC wykorzystuje się do obróbki metali, drewna oraz tworzyw sztucznych, ale mogą one także precyzyjnie obrabiać szkło i inne materiały.
Obróbka materiału za pomocą tokarki CNC to proces niezwykle precyzyjny i w pełni zautomatyzowany. Zobrazować go można na dość prostym przykładzie, ponieważ opiera się on na tej samej zasadzie, co skrawanie powierzchni materiału za pomocą ostrych noży tokarskich. Przedmiot umieszczony w tokarce zostaje wprawiony w ruch obrotowy, a nóż pracujący w ruchu liniowym skrawa zewnętrzną warstwę materiału zgodnie z wprowadzonymi do maszyny parametrami. W wypadku tradycyjnego toczenia, dokładność detali, wnikliwość obróbki oraz ostateczny kształt uzyskanego produktu, w dużej mierze zależą od umiejętności oraz wprawy samego tokarza. Jeśli chodzi o CNC, proces ten zachodzi wyłącznie za pośrednictwem maszyny sterowanej komputerowo, więc doświadczenie nie ma żadnego znaczenia – tu nie ma miejsca na błąd.
Elektrodrążenie to rodzaj zaawansowanej technologicznie, precyzyjnej obróbki ubytkowej, polegający na wywołaniu reakcji elektroerozyjnej pomiędzy dwiema elektrodami, z których jedna jest narzędziem, a druga detalem obrabianym. Rodzaje tej obróbki można podzielić na wgłębne i drutowe. Największa różnica pomiędzy tymi metodami polega na rodzaju użytej elektrody. W pierwszym przypadku jest to elektroda wykonana na maszynie CNC, a w drugim przewijany drut. Obróbka elektroerozyjna CNC jest głównie przy produkcji specjalizowanych części maszyn czy kształtowaniu materiałów trudnoskrawalnych. Dzieje się tak, ponieważ pozwala ona na uzyskanie skomplikowanych kształtów, które bez tej formy obróbki byłyby trudne, a nawet niemożliwe do wykonania. W przypadku obróbki CNC nie ma też sił skrawania oddziałujących na część obrabianą, co eliminuje w dużej mierze ryzyko uszkodzenia elementu. Zaletą tej metody jest możliwość obróbki praktycznie każdego materiału przewodzącego prąd.
Technologia wkracza w coraz to nowe dziedziny naszego życia, ale wcale nie jest to zła rzecz. System CNC pozwala na produkcję na poziomie, którego nigdy nie zapewniłaby ludzka ręka.
Zdjęcie główne: Negative Space/pexels.com