Intercyza – co warto o niej wiedzieć?
Biznes

Intercyza – co warto o niej wiedzieć?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Gdy dwie osoby zawierają związek małżeński, według Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, przyznana jest im ustawowa wspólność majątkowa małżeńska. Oznacza to jedno: majątek jest wspólny. Można to jednak odwrócić za sprawą umowy nazywanej intercyzą. Czym ona jest i kiedy warto z niej skorzystać? 

Majątek wspólny – co można do niego zaliczyć?

Zacznijmy od tego, czym tak naprawdę jest majątek wspólny małżonków. Są to przede wszystkim dochody z wynagrodzeń dwóch osób, wierzytelności, ale i ewentualnych świadczeń socjalnych, jeśli takie występują. To nie wszystko, bo udziału w spółkach kapitałowych czy dochody – nawet spoza pracy i z działalności gospodarczej – także można zaliczyć do majątku wspólnego. Podpisując umowę najmu swojego mieszkania z osobą, która będzie je zamieszkiwać, małżonek wiąże nią zarówno siebie jak i partnera, a przychody z tego tytułu są wspólne. Środki, jakie mąż i żona zgromadzili na swoich rachunkach bankowych czy funduszach emerytalnych także wliczają się we wspólny dobytek.

Co z majątkiem, który został zgromadzony przed zawarciem małżeństwa? Tutaj można wyróżnić przynajmniej kilka takich sytuacji. Darowizny, działki, mieszkania, domy, prawa majątkowe do spółki cywilnej czy nawet przedmioty majątkowe jednego z małżonków przechodzą również do własności drugiego już po zawarciu małżeństwa. To jednak wciąż nie wszystko, bo zadośćuczynienia, odszkodowania, nagrody, premie do wypłaty czy wygrane w konkursie to także majątek wspólny już po podpisaniu dokumentów w Urzędzie Cywilnym. Jak więc można zauważyć, jest tego naprawdę dużo.

Na czym polega umowa intercyzy

Intercyza to umowa, która ma doprowadzić do podziału majątku wspólnego małżonków, o którym pisaliśmy powyżej. Wyróżnia się kilka sposobów na dokonanie tego czynu. Intercyza zwykła to najpopularniejszy wybór. Po podpisaniu dokumentów każdy z małżonków sam zarządza swoim majątkiem. Należy tutaj jednak wspomnieć, że osoba z mniejszym majątkiem po rozwodzie może ubiegać się o jego wyrównanie względem drugiej.

Intercyza ograniczająca wspólność majątkową to kolejny sposób na podział majątku. W tym przypadku podział dotyczy głównie nabywania wynagrodzenia już w trakcie trwania małżeństwa. Na koniec chcemy wspomnieć o przymusowej rozdzielności majątkowej, taką intercyzę ustala sąd. Dzieje się to w przypadku, gdy istnieje duże prawdopodobieństwo pozbycia się majątku przez jedną ze stron małżeństwa. Zwykle taka sytuacja występuje, gdy osoba jest uzależniona lub chora psychicznie.

Zalety podziału majątku wspólnego z pomocą intercyzy

Główną zaletą podziału majątku mimo małżeństwa jest możliwość niezależnego korzystania z własnych środków finansowych. Wiele osób ceni sobie taką „wolność”, mogąc samodzielnie decydować o tym, na co przeznaczą konkretne kwoty pieniędzy. Intercyza jest świetnym rozwiązaniem w przypadku, gdy jeden z małżonków prowadzi własną działalność gospodarczą. W ten sposób można niejako zabezpieczyć drugą część majątku przed utratą na wypadek niepowodzenia interesu. Jak więc można zauważyć, nie zawsze podział majątku to decyzja zła, która może świadczyć o tym, że w małżeństwie nie dzieje się dobrze. Czasem to sposób na ochronę środków finansowych przed ich utratą.

Zdj. główne: DocuSign/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czego nie wypada robić na imprezie firmowej?
Czego nie wypada robić na imprezie firmowej?
Dowiedz się, jakich reguł przestrzegać na firmowej imprezie.
Rekordowe 14,7 tys. wniosków o upadłość konsumencką
Rekordowe 14,7 tys. wniosków o upadłość konsumencką
Do września 2023 bankructwo ogłosiło w Polsce 14,7 tys. osób fizycznych. Można już mówić o historycznym rekordzie – w całym 2022 roku wynik ten wyniósł 15 tys.
Domowy bar – jakie urządzenia przydają się do przygotowywania drinków?
Domowy bar – jakie urządzenia przydają się do przygotowywania drinków?
Domowy bar – jakie urządzenia przydają się do przygotowywania drinków? Jak podawać drinki, wino i szampana?
Ostatnie wpisy